Po úmrtí Čáslavské Zeman celý den mlčel. Až večer se ozval

Úmrtí sportovní legendy

Po úmrtí Čáslavské Zeman celý den mlčel. Až večer se ozvalAKTUALIZUJEME 6
Domov
Echo24
Sdílet:

Česko zasáhlo úmrtí Věry Čáslavské. Od středečního rána se veřejný prostor plní kondolencemi, vzpomínkami a vyjádřením účasti. Vzpomínají na ni osobnosti ze sportu, kultury i politiky. Hlubokou lítost nad odchodem Čáslavské vyjádřili na sociálních sítích přední čeští politici i slovenský prezident Andrej Kiska. Pražský hrad však až do sedmé hodiny mlčel, pak zveřejnil prostřednictvím mluvčího Zemanovu kondolenci.

Na svých oficiálních webových stránkách Pražský hrad celý den nezveřejnil o úmrtí Čáslavské ani slovo. Pouze prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na svém Twitteru a Facebooku ráno napsal o Čáslavské několik obdivných slov. „Svobodná. Svá. Slavná. Silná. Věra Čáslavská,“ uvedl.

Až kolem sedmé hodiny večer zveřejnil Ovčáček na Twitteru krátkou kondolenci prezidenta dceři Věře Čáslavské. Píše se v ní mj. „Její mimořádné sportovní úspěchy navždy zůstanou v myslích nás všech.“ O občanské odvaze tam není ani slovo.

Zemanovo mlčení k úmrtí české legendy může souviset i s její politickou angažovaností. Nejenom že Čáslavská v 60. a 70. letech veřejně vyjadřovala svůj odpor vůči totalitnímu režimu a okupaci, ale zapojila se i do kampaně prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga v roce 2013, kdy jej podpořila veřejným dopisem.

Čáslavská také vystoupila ve veřejné debatě v tzv. prezidentském finále vysílaném na České televizi, kdy Zemanovi položila otázku: „Zajímalo by mě, jak jste se vyrovnal se svědomím, když jste se v rámci kampaně obrátil s žádostí o podporu na KSČM, která se nedistancovala od KSČ, která evidentně byla organizací zločineckou?“ Zeman jí odpověděl slovy: „Paní Čáslavská, odpovím vám jednoduše – v roce 1968 jste věnovala svou medaili generálnímu tajemníkovi KSČ. Sakra, považovala jste tehdy Alexandra Dubčeka za zločince?“

Čáslavská odpověděla, že Alexander Dubček byl představitelem etapy Pražského jara, což všichni respektovali. „Zajímá mě tedy, zda znáte přesné číslo spoluobčanů, kolik jich bylo za bolševické éry popraveno?“ ptala se dál.

Zeman odpověděl: „Já vám děkuji, paní Čáslavská. Číslo je přibližně 230 vynesených rozsudků smrti. Ale já bych vás chtěl zdvořile upozornit, že jsem vstoupil do KSČ za Pražského jara, za dva roky řadového členství jsem byl vyloučen pro nesouhlas s okupací a normalizací, dvacet let jsem nemohl publikovat ani učit. Zločiny komunismu, já s vámi souhlasím, nebyly jen popravy a vězni, ale miliony lidí byly zbaveny možnosti pracovat ve svých profesích, cestovat do zahraničí. Toto jsou paní Čáslavská také zločiny. Neredukujme to jenom na popravy.“

´Česko je kvůli němu všem jen pro smích´

Po zvolení Zemana prezidentem Čáslavská ve svém negativním postoji k němu pokračovala. V roce 2014 se odmítla zúčastnit slavnostního oznámení olympijských nominací na Pražském hradě. Zdůvodnila to právě osobou Miloše Zemana, který podle ní vysílá z Hradu negativní energii, kvůli jeho rozhodnutím jsou občané neklidní a ve společnosti panuje dusná nálada.

„Vždyť tahle země od jeho zvolení jen přešlapuje na místě. Nejprve pomohl složit vládu, aby hned nato jmenoval své kamarády a stoupence do vlády, která ani nedostala důvěru parlamentu. A po neúspěchu své protežované strany ve volbách vše jen úmyslně protahuje. Podle mne je on tou brzdou. Co už za svého „vladaření“ nadělal trapasů, třeba u klenotů. Naše republika je opět všem jen pro smích. A to nemluvím o tom, že sem už prakticky žádná zahraniční návštěva na nejvyšší úrovni nechce jezdit a ani jeho nikam nezvou,“ prohlásila v rozhovoru pro Lidové noviny v lednu 2014.

Kondoluje Sobotka i Kiska

Na úmrtí Věry Čáslavské zareagovala řada českých politiků v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Slova lítosti vyjádřil i japonský velvyslanec v České republice Tecuo Jamakawa. Podle něj zůstane Čáslavská díky výkonům na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 navždy v srdci Japonců. „Byla to skvělá sportovkyně a jedinečný člověk. Soucítím s rodinou a všemi, kterým byla blízká,“ řekl pro ČTK.

Přidal se také slovenský prezident Andrej Kiska. „Svými postoji a gesty se natrvalo vryla do našich srdcí,“ napsal na svém Twitteru i na Facebooku. Připojil také video, na němž Čáslavská během slavnostního ceremoniálu na olympiádě v Mexiku gestem protestovala proti okupaci Československa.

Čtěte také: Zemřela Věra Čáslavská, nejslavnější česká sportovkyně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články