Letadlo nad Ukrajinou zasáhl velký počet objektů

Nizozemské vyšetřování letu MH17

Letadlo nad Ukrajinou zasáhl velký počet objektůAKTUALIZOVÁNO 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Nizozemsko odtajnilo předběžnou zprávu o havárii malajsijského letounu na východní Ukrajině. Vyšetřování ukázalo, že Boeing 777 malajsijských aerolinií utrpěl ve vzduchu poškození, které „pravděpodobně způsobilo množství objektů s vysokou energií, které prorazily letadlo zvenčí,“ stojí ve zprávě.

Vyšetřování dále ukázalo, že havárii malajsijského boeingu nezavinila technická chyba ani zásah posádky letadla. Podle dostupných zpráv o údržbě bylo letadlo způsobilé k letu a stroj obsluhovala zkušená a kvalifikovaná posádka.

Nizozemští vyšetřovatelé tak usuzují i na základě zvukového záznamu z kokpitu letadla, který nasvědčoval normálnímu průběhu letu. Nebylo slyšet ani žádné varovné signály a zvukový záznam náhle skončil. Poslední pokus ukrajinské strany o navázání kontaktu s letadlem v čase 13:20 až 13:22 (UTC) zůstal bez odezvy. 

Čtěte také: MH17 sestřeleno z území povstalců, naznačuje malajský premiér

Nizozemci podle agentury AP neříkají přímo, že Boeing 777 sestřelila protiletadlová raketa odpálená ze země, nicméně jejich zjištění zřejmě vedou k tomuto závěru. Podle agentury AFP ze zprávy vyplývá, že trup letounu proděravělo velké množství rychle letících projektilů. 

Definitivní stanovení příčin si podle vyšetřovatelů vyžádá ještě další zkoumání, avšak trosky letounu svědčí o tom, že se stroj rozpadl ještě ve vzduchu. Výsledky podrobnějšího zkoumání mají být připraveny do nadcházejícího jara.

Čtěte také:  Ukrajinská rozvědka: Separatisté chtěli sestřelit letoun Aeroflotu, ne let MH17

Předběžnou zprávu z vyšetřování havárie zveřejnila bezpečnostní rada Nizozemska na svých internetových stránkách v deset hodin středoevropského času. Výsledky byly zaslány také dalším státům, které se podílejí na procesu šetření, a to Malajsii, Ukrajině, Ruské federaci, Spojenému království, Austrálii a Spojeným státům.

„Havárie letu MH17 šokovala svět a zanechala mnoho otázek. Nizozemská bezpečnostní rada si přeje stanovit přesnou příčinu tragédie kvůli blízkým obětí i kvůli celé společnosti,“ řekl Tjibbe Joustra z nizozemské bezpečnostní rady.  

Čtěte také: Ministryně: V troskách leží desítky těl. Experti jsou na místě

Letadlo se zřítilo 17. července a havárii nepřežil nikdo z 298 lidí, kteří byli na palubě. Většina cestujících byli Nizozemci. Z odpovědnosti za tragédii se vzájemně obviňují Moskva, Kyjev a separatisté.         

Podle Kyjeva a Washingtonu letoun nejspíš sestřelili omylem separatisté raketou Buk, dodanou z Ruska, možná i s obsluhou vycvičenou v Rusku. O použití rakety Buk podle expertů svědčí i proděravění letounu množstvím střepin či projektilů. Rusko ale popírá, že by zásobovalo povstalce zbraněmi, a argumentuje, že rakety Buk má ve výzbroji i ukrajinská armáda.

Čtěte také: 'Řasenka z Amsterdamu. Chápete,' chlubila se dívka úlovkem po oběti MH17

Co víme o pádu letadla? Jistot moc není

Sdílet:

Hlavní zprávy