12 porušených předvolebních slibů. Tři roky Zemana na Hradě

ZEMANOVY SLIBY

12 porušených předvolebních slibů. Tři roky Zemana na HraděNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Jsou to už tři roky, co Miloš Zeman zastává funkci prezidenta republiky. Jaké bylo jeho působení z hlediska jím vyřčených slibů, které od něho mohli lidé slyšet před volbami v debatách a rozhovorech. Podle serveru Demagog.cz, který analyzuje výroky vrcholných českých politiků, porušil Zeman již dvanáct z celkových 42 předvolebních slibů, jejichž plnění či neplnění analytici průběžně hodnotí. Další sliby buď zatím stále nesplnil, nebo splnit nemohl, čtrnáct slibů už Zeman splnil a osm plní průběžně.

První přímá volba prezidenta České republiky byla místy velmi vyhrocená a někteří kandidáti se předháněli ve slibech, které splní, když je občané zvolí na Hrad. Co na tom, že funkce prezidenta je u nás spíše symbolická a pravomoci činí některé sliby nesplnitelnými. Jediný kandidát, u kterého můžeme ověřit, zda svoje předvolební sliby plní, je ovšem Miloš Zeman.

Zeman není omezen svým postavením ať už v opozici, nebo v koalici, a tak je plnění slibů pouze na něm samotném. Přesto podle analýzy serveru Demagog.cz porušil za tři roky ve funkci prezidenta 12 slibů.

Prezident Zeman porušil například slib z prezidentské debaty v České televizi ze 7. ledna 2013, kdy řekl, že by v zásadě automaticky jmenoval nové velvyslance. Hned po nástupu do funkce však téměř čtyři měsíce blokoval jmenování několika velvyslanců, a to proto, že měl několik vlastních preferovaných kandidátů.

V Interview ČT24 potvrdil, že si s sebou na Hrad vezme jenom tajemníka a řidiče. Demagog.cz k tomu napsal: „Pokud pomineme prezidentovy externí poradce bez kanceláře (...), stále existuje větší množství osob, které Miloš Zeman ‚vzal na Hrad‘.“ Jedná se například o tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka nebo jeho předchůdkyni Hanu Burianovou, ředitele sekretariátu Jaroslava Hlinovského, který během kampaně působil jako Zemanův tajemník, vedoucího analytického odboru Radka Augustina, což je bývalý místopředseda Strany práv občanů a další.

Ještě před ostrým startem předvolební kampaně Zeman tvrdil, že nebude v prezidentské kampani kritizovat žádného protikandidáta. Tento výrok pronesl v rozhovoru pro Mf Dnes v květnu 2012. Od té doby však jakoby na své předsevzetí zapomněl a především před druhým kolem přímé prezidentské volby zintezivňoval své kritické výpady v tomto případě vůči Karlu Schwarzenbergerovi.

Na svou předvolební kampaň měl dle svých slov Zeman potřebovat dva až tři miliony korun formou malých darů od vyššího počtu sponzorů. Většinu darů však tvořily částky v řádech stovek tisíc korun a zmíněné dva až tři miliony korun se při celkové bilanci jeví jako směšné čásky. Datový žurnalista Jan Boček sledoval pro web ihned.cz pohyby na veřejném účtu od 26. září 2012 do 27. ledna 2013. „Za tu dobu přiteklo 464 darů v hodnotě 12,8 milionu korun.“

Není třeba ani příliš dokazovat, proč Miloš Zeman porušil slib, který vyřkl v rozhovoru pro MF Dnes ze 30. října 2012. „Zaprvé bych nikdy nevystupoval veřejně proti vládě,“ řekl tehdy bývalý předseda sociální demokracie, jejíž současnou vládu veřejně kritizoval už několikrát.

Čtěte také: Prezident útočí. Mluví o laxní a neschopné vládě

„V případě, že by byla konjunktura, bych podpořil zákon o přebytkovém státním rozpočtu. V případě, že by byla krize, bych podpořil zákon o deficitním státním rozpočtu, pokud by se tento deficit vynaložil na investice, a nikoliv na spotřebu,“ řekl Miloš Zeman pro server Peníze.cz. Ani tento výrok nelze hodnotit jako splněný slib vzhledem k tomu, že všechny státní rozpočty, které Zeman schválil byly deficitní, přestože Česko zažívá stálý ekonomický růst.

V Prezidentském duelu MF Dnes z 22. ledna. 2013 Zeman řekl, že nebude mít žádné oficiální poradce. „Na Hradě v případě mého zvolení nebudu mít žádné poradce, protože se domnívám, že v souladu s ústavou by poradci prezidenta měli být ministři, které si zve na tyto porady jako odborníky v dané oblasti,“ prohlásil tehdy Zeman v duelu s Karlem Schwarzenbergem. Podle oficiálního seznamu dostupného na webu Pražského hradu má však prezident patnáct poradců.

Ve stejném duelu se Zeman popisoval jako pokorný člověk, v případech, kdy se zmýlí. „Kritizuji své oponenty, jestliže se prokáže, že jsou nedostatečně informováni, a když mně oni prokáží totéž, tak pokorně sklopím uši,“ zněl doslova jeho výrok, který je však hodnocen jako porušený s ohledem na neuznání omylu v souvislosti s údajným článkem Ferdinanda Peroutky „Hitler je gentleman“. Zemanem zmíněný článek se přes usilovné pátrání nenašel, podle odborníků ani neexistuje, přesto se prezident omluvit nechce, a to ani poté, co ve středu soud prozatím nepravomocně rozhodl, že se prezidentská kancelář musí za Zemanův výrok omluvit vnučce slavného novináře.

Čtěte také: Půjdeme až k Ústavnímu soudu, říká Ovčáček k neexistujícímu článku

Dále jde Miloš Zeman podle serveru Demagog.cz proti svému slibu o pestrosti jmenovaných členů Rady České národní banky, o kterých se má podle vyjádření z 22. ledna 2013 radit s odborníky. Zeman jmenoval zatím jediného člena rady, a tím byl předseda jeho úřednické vlády, Jiří Rusnok. „V posledních dnech se pak Miloš Zeman nechal slyšet (ČT – 18. 2. 2015), že do Rady nejmenuje nikoho, kdo podporuje další devalvaci koruny. Tím jde proti svému předvolebnímu slibu, když konzultace s odborníky nahrazuje podmínkou shody se svým názorem na devalvaci koruny,“ stojí v analýze.

Zeman také porušil slib, že podepsal zákon o zvýšení spotřební daně na cigarety za předpokladu, že by výnos z této daně byl určen pro zdravotnictví. Novelu zákona o spotřebních daních, která vedla ke zvýšení cen cigaret, sice podepsal, ale výnos ze zvýšených cen není výslovně určený pro zdravotnictví. Na co mají být výnosy z této vyhlášky určeny, zákon nerozlišuje a ani na to Zeman podle veřejných zdrojů nikde neapeloval.

Podle Zemanova výroku v debatě z 18. ledna 2013 vysílané na TV Prima by měl novoroční projev prezidenta vypadat tak, že ukáže na konkrétního člověka, který se o něco prospěšného zasloužil. „Prezident, a to je poslední věta, by měl říkat dvě základní věty. Těm, kdo pro tuto společnost opravdu pracují, by měl říkat, nenechte se otrávit. A těm, kdo na téhle společnosti jenom parazitují, by měl říkat, neotravujte,“ dokončil svoji myšlenku Zeman. Když pomineme fakt, že Zeman zrušil tradici novoročních projevů a obnovil vánoční poselství prezidenta republiky, tímto výrokem se neřídil už ani při svém prvním vánočním poselství, ve kterém se víceméně uchýlil pouze k bilanci svých předvolebních slibů.

A jak je to se známým slibem z prezidentského duelu Zeman–Fischer na TV Nova, kde Zeman prohlásil, že v případě svého zvolení bude třicet procent svého platu odvádět na splácení státního dluhu? Když odhlédneme od faktu, že na svůj fond pro splácení státního dluhu posílal pouze přibližně třetinu svého základního příjmu bez náhrad, které jsou takřka jednou tak vysoké, Zeman si koncem minulého roku rozmyslel využití takto naspořených prostředků a věnoval je zadluženému Fondu ohrožených dětí (Klokánkům).

Čtěte také: Zeman vybíral miliony na státní dluh. Teď je dá Klokánkům

Miloš Zeman naopak splnil slib, že na Pražském hradě vyvěsí vlajku Evropské unie, podepsal zákon o zrušení druhého pilíře důchodového pojištění, vystupoval proti vládě Petra Nečase, znovu jmenoval Pavla Rychetského soudcem Ústavního soudu a poté se s ním radil o nominacích na ústavní soudce a jmenoval je neprodleně bez zbytečných odkladů, jak slíbil před svým zvolením.

Zeman také zatím nevyhlásil žádnou amnestii. Jak také několikrát v předvolebních projevech avizoval, šetří prezidentským vetem. Zatím také nenavštívil Kubu ani Severní Koreu, jak slíbil. Také navštěvuje kraje a používá auta české výroby.

Celý přehled plnění předvolebních slibů Miloše Zemana si můžete pročíst zde.

Čtěte také: Proč právě Klokánky? Populista na Hradě a drsná realita

Čtěte také: Průzkum: Lidé nejvíc věří Zemanovi, předstihl i Babiše

Čtěte také: ‚Milost dám jen výjimečně‘. Teď Zeman první udělil

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články