Adriana Krnáčová, naděje pro zdravý demokratický vývoj

Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Hnutí ANO je nedemokratická strana. Vyplývá to alespoň ze stanoviska TOP 09, která se do druhého senátního kola v obvodech, kde stane kandidát údajně pravicové ANO proti kandidátovi jasně levicové ČSSD, podporuje sociálního demokrata.

Topka má pravdu například v tom smyslu, že ANO je nepředvídatelná strana  jednoho muže. Přesto by hnutí ANO v těch velkých městech, kde vyhrálo, mělo dostat a využít příležitost a primátora postavit. Přitažlivost hnutí je postavena na image blíže neurčené odbornickosti. Tuto odbornickost v očích mnoha lidí garantuje úspěšný podnikatel Andrej Babiš. Ale necháme-li protentokrát stranou povahu jednotlivých kapitol tohoto úspěchu (za všechny kauza Lovochemie), je to Babišův osobní vklad hnutí, a to, že se s někým ocitnu na billboardu, mě ještě odborností neobdaří.

Chce-li se ANO s jejich „prostě to zařídíme“ nechat zvážit na jimi zvolených vahách, jsou magistráty ideální místo pro experiment. Je tu riziko, že Babišovi primátoři budou mít mediální krytí dané tím, že šéf hnutí vlastní Mf Dnes, jediný celostátní deník s pořádnými krajskými přílohami. (Internetem už se mihly fotografie krajské redakce Mladé fronty, z jejíhož druhého patra vlají transparenty ANO). Avšak v situaci, kdy by hráči měli aspoň zhruba stejnou startovní šanci, už nestojíme delší dobu.

Lze předpokládat, že pro předsedu Babiše byl nejdůležitější magistrát Prahy, z toho důvodu, že se tu dovršuje dojem buldozeru, kterému buď jdete z cesty, nebo pod ním zahynete. Zdání neporazitelnosti je součástí Babišova dosavadního úspěchu. Z tohoto pohledu je 22 procent v Praze, to, že mu v této bývalé metropoli "protisocialistických nálad" voliči vezmou i "rozvědčici" Radmilu Kleslovou, Babišův fantastický úspěch. 

Pražská jednička Adriana Krnáčová je však současně pro Babiše tikající neštěstí. Pokud Krnáčová v uplynulých dnech nebyla zrovna indisponovaná a ta menší část volební kampaně, která nebyla plně v režii agentury, ukázala skutečnou kandidátku, máme co dělat s výjimečně nekompetentní osobou, která si plete čističky a kanalizace, která tázána na program ANO odkáže na sink-tenk, který ho po volbách dopracuje, a která ještě pohrozí Pražanům, že pokud ji nezvolí přímo primátorkou, nebude se do zastupitelstva vůbec obtěžovat. Je představitelné, že by se s takovým niveau Pražané spokojili? Tady nejde o volby do pražského městského zastupitelstva, nýbrž o poslance, které bude Praha příště vysílat do sněmovny.

Z velkých stran se bez hlavního města může obejít pouze ČSSD, která tu po roce 1989 nikdy nebodovala a tak si našla své základny jinde. ODS ve chvíli, kdy ztratila dominanci v hlavním městě, přestala být hegemonem na pravici, topce dnes hrozí totéž. Bez trvalé přízně voličů v Praze to celorepublikově nedá ani Babiš. A o délku jeho setrvání u moci jde.

Čtěte také: Babiš: Hudeček chtěl kandidovat za ANO. Odmítl jsem je, kontruje primátor

O jeho neuvěřitelném střetu zájmů, o tom, že být ministr financí a dál majitel velkého konglomerátu, že být politik a vlastnit celostátní noviny a rádia, se už mluvilo hodně. Zatím je riziko toho, že se z nás stává Balkán se studenějším počasím, veřejnosti nesdělitelné.

Současně je třeba nezapomínat, že Babišovo podnikání i osobní ambice jsou už tak velké, že toho muže doopravdy v politice zajímá jen celostátní úroveň. Pokud lze soudit podle jeho chování v byznysu, jde mu o umisťování svých lidí na důležité posty, o nastavování procesů tak, aby hrály do jeho klína. Přeobsazení chvíli trvá, nesmí se dělat příliš okatě. Těm, kdo hlavní rizika čtou tímto způsobem a tedy si přejí, aby oligarcha na centrální úrovni nevydržel příliš dlouho, se dnes Krnáčová na postu primátora může zdát jako nejnadějnější cesta, jak Babiše připravit o nimbus neporazitelnosti.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit