Konflikt graduje: Čína urychluje evakuaci občanů z Vietnamu

Konflikt graduje: Čína urychluje evakuaci občanů z Vietnamu
Proti stavbě čínské ropné plošiny v Jihočínském moři protestovaly v Praze stovky Vietnamců. Foto: Česko-vietnamská společnost
2
Krátké zprávy
Sdílet:

Ve sporech o Jihočínské moře se otevřela nová kapitola. Začátkem května začal Peking se stavbou ropné plošiny na území, které si nárokuje Hanoj. Čínský krok způsobil ve Vietnamu vlnu protestů a násilí vůči čínským státním příslušníkům, při kterém zemřeli nejméně dva lidé. Čína evakuovala ze země přes tři tisíce svých občanů.

Čína se rozhodla vyslat do Vietnamu pět lodí, aby urychlila evakuaci svých občanů. Ti se stali v minulých dnech terčem násilných protestů proti instalaci čínské ropné plošiny v části Jihočínského moře, na kterou si dělá nárok také Vietnam. Agentura Nová Čína informovala, že první z plavidel vyplulo v neděli ráno z jihočínského ostrova Chaj-nan.

Z Vietnamu již bylo evakuováno přes 3000 Číňanů kvůli násilnostem z tohoto týdne, sdělilo čínské ministerstvo zahraničí. Při protestech zahynuli dva čínští státní příslušníci a asi stovka jich utrpěla zranění. Šestnáct kriticky zraněných Číňanů dnes přepravil z Vietnamu do vlasti čínský lékařský letoun vyslaný vládou v Pekingu. Dalšími dvěma charterovými lety se dnes vrátilo do vlasti 300 Číňanů. Peking oznámil, že vydá varování, aby občané Číny do Vietnamu necestovali. Zároveň hodlá zastavit některé společné projekty.

Násilné protesty trvají už týden

Protesty proti čínské ropné plošině trvají ve Vietnamu již týden. Vietnam zpočátku nad demonstracemi přivíral oči, tuto sobotu ale premiér nařídil účastníkům, aby ukončili všechny „nelegální protesty“ v zemi. A dnes v Hanoji policie zasahovala proti skupině demonstrantů a novinářů před čínským velvyslanectvím. V Hanoji a Ho Či Minově Městě hlídkují tisíce policistů a dalších příslušníků bezpečnostních složek, kteří mají jakýmkoli dalším protestům zabránit. Zvlášť přísně úřady hlídají domy disidentů a dalších odpůrců režimu.

Čínská akce podle médií zvedla vlnu vietnamského nacionalismu, který by se mohl snadno vymknout kontrole a ohrozit nejen podniky v zemi, ale i domácí politickou stabilitu. Při protestech docházelo k zapalování a drancování čínských a dalších zahraničních továren. Tchajwanská společnost Foxconn v pátek 16. května uvedla, že dala dělníkům ve vietnamských továrnách z bezpečnostních důvodů od této soboty třídenní volno.

Čína i Vietnam považují oblast za své území

Současný konflikt mezi oběma zeměmi začal 1. května, kdy Čínská lidová republika zahájila stavbu těžební ropné plošiny v Jihočínském moři. Následně pak Hanoj na místo vyslala svá plavidla, aby bránila vietnamské zájmy. Na území si dělají nároky obě země. Podle Pekingu je těžba ropy legální, protože se jedná o teritoriální vody země. S tím ale nesouhlasí vietnamská strana, která považuje postavení vrtné plošiny za porušení vietnamské svrchovanosti. Již dříve Hanoj vyzvala Peking, aby zařízení i doprovodné lodě odsunul na své území.

Čínské úřady nedávno rovněž obvinily Vietnam, že do konfliktní zóny nasadil ozbrojené lodě, zatímco Čína tam prý má jen plavidla civilní. Vietnamské lodě podle nich údajně záměrně narážejí do čínských plavidel. Hanoj přitom ze stejného jednání obvinila Peking. Čína přesto hodlá v provozování ropné plošiny v Jihočínském moři pokračovat. Oznámil to čínský armádní generál Fang Feng-chuej ve čtvrtek 15. května v americkém Pentagonu.

Čína ohrožuje vztahy s USA, varoval Washington

Washington varoval, že postup Číny v námořních sporech se sousedy ohrožuje americko-čínské vztahy. Podle Joe Bidena a další amerických představitelů je chování Pekingu v námořních sporech nebezpečné a musí přestat. Washington si podle nich klade otázku, zda ještě může s Pekingem v Asii spolupracovat. Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun vyzval minulý týden obě země, aby zachovaly „maximální zdrženlivost“ a vyřešily svůj spor o výsostné vody v Jihočínském moři pokojnou cestou.

Před sídlem čínského velvyslanectví v Praze se uskutečnila 11. května demonstrace, které se zúčastnily stovky Vietnamců. Stavba čínské ropné plošiny je „protiprávním okupováním území Vietnamu a přípravou k drancování a krádeži přírodního i nerostného bohatství VSR,“ stojí v oficiální stížnosti Česko-vietnamské společnosti, kterou zaslala velvyslanci ČLR v České republice. Čína podle společnosti porušila Úmluvu OSN o mořském právu z roku 1982 a narušuje mír v regionu.

Více čtěte: Čeští Vietnamci si stěžují na Čínu, premiér už protesty mírní

Sdílet:

Hlavní zprávy