NOVÉ

Měsíc Saturnu nabízí hned po Zemi nejlepší podmínky k životu

,

VÝZKUM NASA

Témata: ,

Jeden z měsíců planety Saturn s názvem Enceladus zřejmě nabízí nejlepší podmínky pro život hned po naší planetě Zemi. Ukazují to výsledky sondy Cassini, kterou vyslal do vesmíru Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). O objevu informovala BBC a další média.

Vědci z NASA zjistili díky sondě Cassini, že měsíc Enceladus vypadá jako velká ledová koule jenom zdánlivě. Pod ledovým příkrovem se totiž nachází oceán hluboký až 30 kilometrů. 

Odborníci se domnívají, že v oceánu jsou horké prameny a právě ty by podle nich mohly poskytovat vhodný zdroj pro život. Slunečního svitu sem totiž dopadá jen málo. Jenom tím si totiž vědci vysvětlují přítomnost křemičitých částeček, které vznikají při vysoké teplotě.

Tyto křemičité částečky totiž pronikají hlubokými prasklinami v ledu, který měsíc Enceladus obklopuje, a unikají i s vodou do vesmíru. Praskliny sahají až k vodě v tekutém stavu.   

Kromě údajů o Enceladu poskytla sonda Cassini také informace o dalším měsíci Saturnu – Titanu. Jedná se o největší měsíc této planety. 

Do projektu Cassini, zaměřeného na výzkum druhé největší planety Sluneční soustavy, jejích prstenců a měsíců, se kromě NASA zapojily také Evropská kosmická agentura (ESA) a Italská kosmická agentura (ASI). Program začal v říjnu 1997 vypuštěním dvojsondy Cassini-Huygens, která na oběžnou dráhu kolem Saturnu dorazila v roce 2004.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nástupce ISS bude obíhat Měsíc, má jít o další krok k dobytí Marsu

Přejít na diskusi