Cizinci v Praze: Slováci radši Nusle, Američané centrum

Počty cizinců v metropoli

Cizinci v Praze: Slováci radši Nusle, Američané centrumNOVÉ 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Každý sedmý obyvatel Prahy je cizinec, vyplývá z údajů serveru Česko v datech. Počet cizinců žijících v Česku, zejména v Praze, přitom neustále stoupá. Z údajů z poloviny roku 2015 vyplývá, že jich v České republice žilo 460 tisíc a v hlavní městě se usadila celá třetina z nich. Dlouhodobě vedou Ukrajinci, kteří si bydlení hledají převážně na Praze 4, 5 a 8, zatímco Britové a Američané zase v samotném centru Prahy a v městské části Praha 6.

Největší počet pražských cizinců pochází z Ukrajiny – přes 45 tisíc. O necelých 20 tisíc méně je v Praze Slováků, kteří se do Čech stěhují hlavně za prací. Třetí místo drží s počtem 21 tisíc Rusové, kteří v Praze navíc skupují čím dál tím více bytů – řádově stovky ročně. Čtvrtou nejpočetnější zahraniční komunitu v Praze tvoří Vietnamci, kterých tu je 11 tisíc. Američanů, Britů, Němců a Bulharů v hlavním městě žije přibližně stejný počet – okolo 3 tisíc.

A jaké městské části si cizinci nejčastěji vybírají pro bydlení? Cizinci jsou rozptýleni doslova po celé Praze, platí však pravidlo, že se jednotlivé národnosti koncentrují do jedné či několika sousedících městských částí. Největší počet Ukrajinců žije na Praze 4, 5, 8 a 10. Přičemž kritérium ceny bytů je pro ně nejméně podstatné – rozhoduje právě smysl pro národní pospolitost. Praha 4 a 10 je nejoblíbenější lokalitou také pro Slováky, zatímco Rusové se zabydlují v městských částech Praha 5, 6 a 13.

Vietnamská komunita se soustředí na Praze 4, kde se nachází také vietnamské obchodní a kulturní centrum Sapa, a na sousední Praze 11. Koncentrací cizinců je dále specifická Praha 6, protože se jich tu nachází mnoho ze západní Evropy a USA. Důvodem pro to je charakter zástavby, líbivé vilové rezidenční čtvrti, a také přítomnost většiny ambasád a konzulátů. Sídla velvyslanectví a vysoká cena bytů dále stojí za faktem, že se mnoho Britů, Američanů a Němců zabydluje v centru na Praze 1 a 2.

Zajímavostí také je, že si cizinci stále častěji kupují nemovitostí, především byty. Podle některých developerů tvoří jejich podíl na prodeji bytů hlavně u novostaveb přes 20 %, některé společnosti dokonce uvádějí až 30 procent. Nebýt cizinců, současné prodeje by jen velmi obtížně lámaly rekordy. Většina z nich navíc nákup bytu realizuje z vlastních zdrojů, málokdo si bere hypotéku.

Čtěte také: V Česku přibývá ilegálů. O víkendu jich policie zadržela 197

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články