Kalifornii ohrožuje teplotní jo-jo efekt. Hrozí stoleté sucho

KLIMA versus EKONOMIKA

Kalifornii ohrožuje teplotní jo-jo efekt. Hrozí stoleté sucho
Los Angeles Foto: Foto: pachd.com
1
Byznys
Sdílet:

Velký počet klimatických studií se zaměřuje na Kalifornii jako na jednu z největších světových ekonomik a zároveň na stát, kde hrozí nejméně stoleté sucho, které může způsobit odstávku některých firem. Za klíčové pojmy zde považuji hlavně nové mediální úsloví "teplotní jo-jo efekt", tedy takový průběh počasí, kdy teploty během pár hodin mohou vzrůst nebo klesnout o 10 °C.

Suchý povrch se víc prohřívá a snadněji vznikají bouřky z tepla doprovázené přívalovými dešti. Tak tomu bylo vždycky, ale dnes je proces urychlen tím, že zaschlá vegetace a zejména půda vypálená v Kalifornii po lesních požárech minulého roku špatně přijímá vodu. Kombinuje se tak vyšší pravděpodobnost ničivých bouřek a dešťů s nižší schopností krajiny pojmout vodu. Výsledkem pak jsou náhlé ničivé lokální záplavy a bahnotoky. Spadlá voda rychle odteče a výsledkem je zase sucho. Sucho vlastně zvýšilo povodňové riziko.

I ve střední Evropě má letošní počasí anomální průběh, což zvyšuje pravděpodobnost, že anomální může být nejméně první polovina roku. Za této situace vnímám, jak je potřebné starat se o půdu a vhodnou, orbou, zatravňováním a dalšími prostředky zvyšovat retenci, tedy schopnost krajiny zadržet vodu a bránit se půdní erozi. Pro tento zřejmý návod, asi není nutné chodit až do Kalifornie, ale výsledek klimatické studie významného amerického výzkumného centra zní přeci jen lépe dávná zkušenost našich dědů odněkud z Putimi nebo Podivína.

Sdílet:

Hlavní zprávy