Ukrást heslo přímo z mozku? Vědcům se to povedlo
Hrozba pro hráče
Vědci z University of Alabama dokázali, že jsou schopni číst PIN kódy a jiná hesla přímo z lidského mozku. Povedlo se jim to na základě testování přenosných elektroencefalografů (EEG), což je diagnostická metoda používána k záznamu elektrické aktivity mozku, píše The Independent.
Čelenka s EEG je čím dál tím více populární mezi hráči, kteří mohou pomocí mozkové aktivity ovládat své postavy ve hrách. Důležité ale je, že tato náhlavní souprava aktivitu mozku sleduje i ve chvíli, kdy hráči nehrají. Výzkumníci zjistili, že pokud si i v době pauzy na sobě nechají EEG, mohou hackeři zjistit jejich PIN kódy a další hesla.
Bylo testováno dvanáct lidí. S čelenkou s EEG měli psát na počítači náhodné PIN kódy složené pouze z čísel a různá hesla. Během pokusu se jim vědci snažili „odezírat z hlavy“ pomocí samoučícího se algoritmu. Programu trvalo 200 písmen, než dokázal předvídat ty další. PIN byl schopen odhadnout s úspěšností 43,4 procent a v šestimístném hesle se nemýlil v 37,3 procentech.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Tato nová zařízení představují obrovské příležitosti pro každodenní uživatele. Mohly by ale představovat i výrazné ohrožení bezpečnosti a soukromí, protože společnosti budou dále pracovat na vývoji ještě pokročilejších technologií na rozhraní mozku a počítače,“ uvedl jeden z autorů studie profesor Nitesh Saxena.
Zatím neexistují technologie, které by dokázaly mozkové vlny zachytit na dálku, ovšem vše se neustále vyvíjí. „Pokud by šlo o hackerský útok, hacker by mohl tyto tréninkové kroky udělat předem, aby byl jeho program co nejúčinnější,“ řekl Nitesh Saxena. „Například tím, že by pronikli do nějaké hry, kterou daný člověk hraje, a on by musel po odpauzování zadat nějakou kombinaci písmen – podobně, jako funguje CAPTCHA. Dnes ještě neexistují přístroje, které by dokázaly zachytit mozkové vlny na dálku, ale tato technologie se rychle zlepšuje,“ dodal.