Nepálská tragédie: tisíce mrtvých, lidé spí strachy venku
Mimořádně silné zemětřesení
Nepál zažil nejhorší zemětřesení za posledních 80 let. Otřesy zasáhly i Indii a Tibet. Počet obětí se zatím vyšplhal na 5057, počet zraněných přesáhl 10 000 lidí. Vláda odhaduje, že se konečný počet mrtvých vyšplhá až na 10 000, neziskové organizace naproti tomu mluví až o 15 000. Podle OSN bylo ničivým zemětřesením zasaženo až 8 z celkových 29 milionů obyvatel Nepálu.
Desetitisíce nepálských rodin strávilo další noc pod širým nebem, buď proto, že přišly o své domovy, nebo v obavách z pokračujících následných otřesů půdy. „Bylo zaznamenáno téměř 100 následných otřesů, které komplikují záchranné práce. I záchranáři jsou vyděšení a při každém záchvěvu země prchají,“ prohlásil jeden z představitelů úřadů v Káthmándú Ek Narajan Arjal.
Ve strachu z nedostatku jídla, vody a dalších potřeb berou lidé útokem obchody i čerpací stanice, aby si zajistili co možná největší zásoby. Podle tiskových agentur ale většina obchodů, které v postižených oblastech ještě zůstaly otevřené, už nemá prakticky co nabídnout.
Dalším dnem také pokračuje útěk lidí z Káthmándú, ať už ze strachu zůstat ve městě uhnízděném v horském údolí, anebo proto, aby zjistili osud svých blízkých ve vesnicích a městečkách, odkud pocházejí. Přerušeny ale zůstávají dodávky elektřiny, také telefonické spojení je velmi špatné a internet prakticky nefunguje.
Otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v této himálajské zemi od roku 1934, kdy tam při zemětřesení zahynulo zhruba 8500 lidí. Na pomoc bylo nasazeno 90 procent ze 100 000 vojáků nepálské armády.
Více zde: Po zemětřesení trpí osm milionů lidí, do Nepálu míří i čeští záchranáři
Humanitární pracovníci varovali, že situace v oblastech kolem epicentra, které bylo zhruba 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú, může být ještě podstatně horší a že počet obětí zřejmě dál poroste. Do mnohých odlehlých horských okresů se záchranářům stále nepodařilo dostat. „Mám zprávy, že v některých vesnicích bylo zcela zničeno 70 procent domů. Lidé nemají jídlo ani přístřeší,“ řekl představitel okresu Gurkha, který se nachází poblíž epicentra sobotního zemětřesení.
Do Nepálu mezitím proudí mezinárodní záchranné týmy s cvičenými psy schopnými najít ty, kdo mohli přežít pod troskami. Přijíždějí také záchranáři vybavení těžkou technikou, která v zemi zoufale chybí. Veškerá humanitární pomoc proudí na jediné mezinárodní letiště v Nepálu.
Mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Elisabeth Byrsová uvedla, že WFP spustí „mohutnou operaci“ a první letadlo s potravinami přiletí do Káthmándú už dnes.