Tábor brexitu neví, co má dělat, kritizoval Juncker Johnsona a Farage

EP o Brxitu

Tábor brexitu neví, co má dělat, kritizoval Juncker Johnsona a FarageNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Za smutné hrdiny dnes označil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ty britské politiky, kteří před referendem prosazovali odchod z EU a po vítězství takzvaného brexitu z politiky sami odešli. Ve vystoupení na plénu europarlamentu Juncker poznamenal, že lidé jako někdejší londýnský starosta Boris Johnson anebo šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage nejsou podle něj skutečnými patrioty.

„Ti, kdo přispěli k situaci v Británii, rezignovali: Johnson, Farage a další. Jsou to retro-nacionalisté, ne patrioti. Patrioti při potížích nerezignují, ti zůstávají,“ opřel se Juncker do britských politiků.

Johnson, který je výraznou tváří kampaně za odchod Británie z EU, minulý pátek oznámil, že se nebude ucházet o vedení Konzervativní strany, a nebude tak jako nový britský premiér vyjednávat faktické podmínky brexitu.

Europoslanec Farage, který roky bojoval za odchod své země z unie, zase oznámil svůj odchod z čela UKIP. Na funkci v europarlamentu ale nerezignoval. Dnešního dopoledního jednání se ale ve Štrasburku nezúčastnil.

Juncker dnes na plénu zopakoval postoj EU, že s britskou stranou nezačnou konkrétní jednání do chvíle, než Londýn oficiálně oznámí svůj záměr odejít. Britové se na konci června v referendu rozhodli opustit unii, když se pro odchod vyslovilo 52 procent hlasujících.

„Mohu pochopit, že příznivci setrvání v EU potřebují týdny na reflexi, ale nechápu, proč tábor brexitu potřebuje měsíce než bude vědět, co chce dělat. Myslel jsem, že mají plán. Místo toho ale opouštějí loď,“ poznamenal dnes Juncker.

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve svém vystoupení poznamenal, že v Evropě je se současným stavem – ať na národní či evropské úrovni – nespokojeno příliš mnoho lidí. Připomněl, že šéfové států a vlád 27 zemí unie, tedy bez Britů, diskusi o změnách a budoucnosti unie zahájili na neformálním summitu minulou středu a budou pokračovat 16. září v Bratislavě.

Juncker ve svém vystoupení kromě jiného také uvedl, že podle jeho názoru teď není vhodná chvíle na zásadní institucionální reformy, které by si vyžádaly změny základních smluv.

Čtěte také: Bylo hlasování o brexitu závazné? Sílí hlasy, že ne

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články