‚Někdo mi vyměnil test‘. Studentce uvěřil až premiér a vypukl skandál

19letá dívka bojuje se systémem

‚Někdo mi vyměnil test‘. Studentce uvěřil až premiér a vypukl skandálNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Studentka Mariam Malaková se stala symbolem boje s korupcí v Egyptě poté, co zjistila, že u závěrečných zkoušek propadla a že někdo její závěrečný test vyměnil. Mariam si nejdříve stěžovala u místních školských úřadů, pak se obrátila na státní zastupitelství a dokonce i egyptského premiéra. Nyní je Mariam na sociálních sítích i v zahraničních médiích oslavována jako bojovnice s korupcí.

Devatenáctiletá Mariam, která pochází z jižního guvernorátu Minjá, zažila velký šok, když zjistila, že ze svého závěrečného testu získala nula bodů. Překvapující to bylo zvláště proto, že v předchozích dvou letech byla vždy na 97 % úspěšná.

Druhý šok přišel, když uviděla kopii svého testu. Nebyl totiž psaný její rukou. „Když mi ukázali tu takzvanou kopii mého testu, nemohla jsem uvěřit vlastním očím,“ popisuje Mariam, kterou teď místní média nazývají „zero schoolgirl“ (v překladu nulová školačka), své pocity pro agenturu AP. Test obsahoval pouze několik ručně psaných řádků, Mariam ale podle svých slov popsala několik stránek.

Zaměnil někdo testy?

„Od té doby, co jsem získala výsledky testů, mám noční můry,“ řekla Mariam, která by se chtěla stejně jako její dva starší bratři stát doktorkou. Podle jejího právníka mohl testy zaměnit potomek nějaké vlivné osoby. To by ukazovalo na korupci, která právě v Egyptě není podle AP vzácným případem.

Poté co Mariam zjistila výsledky testů, rozhodla se odvolat k místním školním úřadům ve městě Asijút. Ty nicméně její stížnost zavrhly a Mariam nezbývalo nic jiného, než se odvolat výš. Obrátila se proto na státní zastupitelství, jehož forenzní tým měl zjistit, zda byl test psaný její rukou, nebo zda se jedná o cizí rukopis.

Mariam zažila další šok, když tým uvedl, že odpovědi byly psány její rukou a stížnost tedy není oprávněná. „Když poprvé uslyšela výsledek forenzní zprávy, omdlela,“ říká její bratr Mina, který Mariam doprovázel do Káhiry.

Televize, sociální sítě a premiér

Mariam musela být hospitalizována, nicméně hned poté se obrátila na média. Mariam se objevila v televizní show se slzami v očích a se stále zavedeným katetrem v ruce. Právě to odstartovala masivní podporu nejen na sociálních sítích, ale také ze zahraničních médií.

Uživatelé sociálních sítí začali mladé dívce vyjadřovat podporu prostřednictvím hashtagu #ibelivemariammalak nebo #mariam malak. Její příběh díky zahraničním médiím obletěl svět a Mariam se tak stala symbolem boje s nespravedlností a korupcí.

Jejím případem se nakonec začal zabývat také egyptský premiér Ibrahim Mahlab, který nejdříve pozval Mariam do hlavního města a poté se jí veřejně zastal. Mahlab uvedl, že bude Mariam „podporovat v jejích protestech, jako by to byla jeho vlastní dcera“.

Díky zájmu médií a veřejnosti byl Mariamin případ znovu otevřen. Tentokrát bude její test zkoumat forenzní tým v Káhiře. „Vím, že bojuji proti korupci,“ uvedla Mariam, podle níž jsou výsledky jejích testů důkazem, že korupce v Egyptě existuje.

Čtěte také: Izraelské studentky se bouří. Nesmějí nosit šortky

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články