Soumrak Úsvitu? Okamurovo hnutí má 9 členů a miliony

Přijme členy, předělá stanovy

Soumrak Úsvitu? Okamurovo hnutí má 9 členů a milionyNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Předseda Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura je stále na předních místech žebříčku důvěryhodnosti politiků. O jeho hnutí ale už mezi voliči není zájem. Zatímco před rokem proniklo do sněmovny se ziskem 6,9 % hlasů, teď v obecních volbách byla jeho podpora mizivá. Hnutí má stále jen devět členů, ale do stranické kasy mu jen letos přistane téměř 22 milionů korun jako příspěvek od státu.

V Okamurově slovníku nechybí rasistické a xenofobní výroky. Šéf hnutí Úsvit se například pokusil popřít existenci romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Ostře se vymezuje i proti Evropské unii. Třeba ve čtvrtek si na Facebook napsal: „Evropská unie je bohužel jen přívěsek ve vleku USA“. Podle sociologů si ho lidé i tak cení jako jednoho z nejvíce důvěryhodných politiků v zemi.

Čtěte také: 'Koncentrák to nebyl,' popírá Okamura romský holocaust v Letech

 

 

Samotný Úsvit je naopak i rok po sněmovních volbách hnutím, které má pouze devět členů. A jehož poslanci by se zřejmě už do parlamentu nevrátili. Naznačují to nízké zisky v průzkumech volebních preferencí, ale i dvoje letošní volby. Na jaře hnutí nedosáhlo ani na jeden mandát europoslance, když získalo jen 3,12 procenta hlasů. A v komunálních volbách bylo ještě hůř. Například v Praze oslovil Úsvit jen jedno procento voličů.

„Podpora našeho hnutí, které vzniklo jako protestní, u voličů pořád existuje,“ věří přesto šéf jeho poslanců Fiala. „To, že jsme úplně neuspěli v komunálních volbách, je důsledkem toho, že každá strana nebo hnutí potřebuje evoluci. Potřebuje struktury, na kterých teď pracujeme. Potřebuje pracovat v konkrétních obcích a městech,“ dodal s tím, že Úsvit něco takové ještě nestihl. Je to výrazný rozdíl oproti jinému protestnímu hnutí, ANO vicepremiéra Andreje Babiše, které se už stihlo aspoň elementárně v regionech zakořenit.

První stovka členů? Prý do konce roku

„Do konce roku chceme přijmout řádově kolem stovky členů. Musíme prostě předělat stanovy. Pokud chcete přijmout členy, musí fungovat podle nějakého řádu,“ zmínil Fiala pro server ECHO24.cz. Jako hlavní cíl hnutí pořád akcentuje prohloubení prvků přímé demokracie. Otázkou je, nakolik to bude pro voliče atraktivní, když například příjetí zákona o obecném referendu plánuje i vládní koalice.

Stranickou kasu, kam například jenom letos „přistane“ téměř 22 milionů korun jako příspěvek od státu, má na starosti zatím výhradně předseda Tomio Okamura a výkonný tajemník Jan Zilvar.

Navzdory prakticky nulové členské základně má Úsvit podle Fialy základní řídicí orgány. Kromě poslaneckého klubu se schází i sedmičlenné předsednictvo – tedy prakticky všichni stávající členové Úsvitu. A jednou dvakrát do měsíce také grémium, na které do Prahy dojíždějí dva tři zástupci z jednotlivých krajů. Právě tady by měl Úsvit získat celorepublikovou podobu, byť se mu to za rok působení ve sněmovně ještě nepodařilo.

Stranickou kasu, kam například jenom letos „přistane“ téměř 22 milionů korun jako příspěvek od státu, má na starosti zatím výhradně předseda Tomio Okamura a výkonný tajemník Jan Zilvar. Právě účetnictví Úsvitu bylo už dříve terčem kritiky a Okamura čelil podezření, že „odklání“ miliony z poklady hnutí.

Čtěte také: Reflex popisuje machinace v hnutí Úsvit. Okamura to popírá

Sdílet:

Hlavní zprávy