‚Bylo to v pořádku.‘ Palestinská dívka brání Merkelovou

Kancléřka a uprchlice

‚Bylo to v pořádku.‘ Palestinská dívka brání MerkelovouNOVÉ 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Čtrnáctiletá uprchlice z Palestiny, kterou ve čtvrtek německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s občany dohnala k slzám, se v rozhovoru pro německou televizi ARD Merkelové zastala. Podle svých slov se na ni nezlobí.

„Poslouchala mě a řekla mi svůj názor. To, co řekla, bylo v pořádku,“ zastala se německé kancléřky čtrnáctiletá Reem Sahwilová v pátečním rozhovoru pro ARD. Podle svých slov má, dívka stále naději a doufá v budoucnost v Německu, i přesto co ji Merkelová řekla.

Merkelová dívku rozplakala svou podle některých kritiků neobratnou komunikací o německé „tvrdé politice“. Sklidila za to kritiku v německých médiích i na sociálních sítích. Kancléřku obviňovali především z nedostatku empatie.

„Mám už dost války a té nejistoty,“ vysvětlovala mladá Palestinka, jejíž zkušenosti s válkou jsou podle jejích slov velké, a právě proto chce zůstat v Německu, kde je v bezpečí a šťastná.

Německý server The Local nicméně píše, že dívčiny šance na trvalý pobyt v Německu jsou ve skutečnosti dost vysoké, a to díky zákonům, které se vládě (a právě Merkelové) podařilo prosadit v červnu.  

Čtěte také: VIDEO: Tvrdá Merkelová rozbrečela malou Palestinku

Reem v rozhovoru mimo jiné hovořila o svých snech, které by si chtěla splnit právě v Německu. „Moc chci studovat v Německu – je to nefér sledovat ostatní lidi, jak si užívají život, když vy si ho nemůžete užívat s nimi,“ řekla Reema, která v současné době navštěvuje školu pro zdravotně postižené v Rostocku, protože potřebuje asistenci při chůzi. „Chtěla bych studovat, abych udělala něco pro budoucnost,“ dodává.

Německá kancléřka se s občany setkala v severoněmeckém přístavu Rostocku ve čtvrtek v rámci kampaně s názvem „Dobrý život v Německu“. Mladá Palestinka jí vyprávěla o strastech německého azylového řízení i o životě ve strachu z vyhoštění.

Merkelová sice dívce vyjádřila účast, ale upozornila ji na německé zákony, které platí pro všechny uprchlíky stejně a zdůraznila, že Německo nemůže přijmout všechny lidi, kteří by si přáli lepší život, a někteří se budou muset vrátit domů. Dívka poté propukla v pláč.

Komunikace kancléřky s mladou uprchlicí vyvolala řadu kritických reakcí v německých médiích i na sociálních sítí. Na twitteru se dokonce objevil hashtag #merkelstreichelt (Merkelová hladí) v reakci na údajně necitlivé a odtažité konejšivé pohlazení po zádech, které se dívce stran kancléřky dostalo.

Předsedkyně frakce Zelených v německém Spolkovém sněmu Katrin Göringová-Eckardtová například uvedla, že „chyby vlády v azylové politiky nelze jen tak vyřešit hlazením“. Objevily se ovšem i hlasy, které Merkelové reakci označily za profesionální a ocenily, že se nesnažila citlivému tématu vyhnout – a že dívku hned začala utěšovat.

Čtěte také: Bojíte se uprchlíků? Je to strach z vlastní slabosti

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články