Odvysílejte ruský dokument o srpnu 68, žádají ČT aktivisté
"Ať všichni vidí propagandu Moskvy"
Dokument ruské státní televize, který ospravedlňuje invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, hned po zveřejnění vzbudil odmítavé reakce, a to i na oficiálních místech v Praze a v Bratislavě. Iniciativa Support Ukraine však přišla paradoxně s přáním, aby česká a slovenská veřejnoprávní média dokument odvysílala. Ovšem právě proto, aby lidé viděli, jak se na „Pražské jaro“ dívají Rusové.
Petici za odvysílání dokumentu podepsali jak Češi, tak Slováci – například exministr Michael Kocáb nebo publicista Fedor Gál.
„Slovenští a čeští občané a zejména mladší generace, které ruské tanky na ulicích našich měst v roce 1968 ani dvě desetiletí okupace už nezažily, mají právo vědět, jak bezostyšně propaganda Moskvy přepisuje dějiny,“ píše se hned v úvodu otevřeného dopisu, který se iniciativa Support Ukraine rozhodla adresovat vedení české a slovenské veřejnoprávní televize.
Aktivisté dodávají, že dokument, jenž události srpna 1968 interpretuje jako dobře myšlenou internacionální pomoc, by měl být odvysílán „v hlavním vysílacím čase s následnou diskuzí našich historiků a politologů“. V tuto chvíli je dokument ruské státní televize dostupný pouze na internetu, kde je možné ho zhlédnout v původním ruském znění.
„Ukažte se jako svobodní a důstojní potomci generace, která kladla odpor ruským okupantům tak, jak mohla: slovem a obrazem! Je to i naše povinnost vůči stovce zavražděných a pěti stům zraněných bezbranných občanů Československa,“ vysvětlují autoři dopisu, proč by se měli českoslovenští občané a politici zajímat o sporný ruský dokument.
„Napůl fašistická Moskva právě začala dělat fašisty z našich rodičů a prarodičů: pokud to přejdete mlčením, o pár let později budou skuteční fašisti dělat fašisty z nás všech, přesně tak, jako si to už vyzkoušeli na Ukrajině.“ Lidé by podle dopisu neměli „snahy o rozvrat našich demokracií“ ignorovat, ale „postavit se jim z očí do očí“.
Čtěte také: Ruská státní televize obhajuje invazi do ČSSR
Iniciativa kromě dokumentu samotného kritizuje i postup některých českých a slovenských politiků, kteří podle jejího názoru neprojevují dostatek sebevědomí ve vztahu k Rusku. „Jeho odvysílání v předvečer návštěvy současného slovenského premiéra Roberta Fica (v Moskvě) je mimo jiné testem, jak hluboko se dokáží někteří představitelé vlády SR sklonit před ruskou arogancí a penězi a jak dlouho ještě zůstanou české a slovenské orgány pasivní vůči protidemokratickému a protizápadnímu působení ruské propagandy a jejích pátých kolon,“ uvádí dopis v narážce na nedávnou návštěvu slovenského předsedy vlády v Kremlu.
Výzvu iniciativy Support Ukraine lze podpořit vlastním podpisem. Zatím tak kromě desítek obyčejných lidí učinilo i několik veřejně známých osobností. Odvysílání dokumentu na vlnách České televize by si tak podle seznamu zveřejněného na stránkách iniciativy přál například exministr a umělec Michael Kocáb, literární vědec Petr Zajac nebo publicista Fedor Gál. Kompletní seznam signatářů včetně formuláře, přes který se lze k iniciativě připojit, se nachází zde.
Čtěte také: ‚Film o srpnu 1968 je ostuda. Rusko je pro Čechy říše zla‘
Iniciativa Support Ukraine je podle vlastních slov „skupina občanů – intelektuálů, aktivistů, profesionálů z různých oblastí společenského a profesionálního života“, jejíž členové pocházejí ponejvíce z České a Slovenské republiky. Skupina se snaží „v odezvě na agresi Ruska vůči Ukrajině reagovat na dění okolo nás“ a „zamezit dezinformační propagandě, kterou Rusko systematicky systematicky narušuje hodnoty, na kterých stojí moderní Evropa“.