Spálili živá káčata. Ruští celníci čelí kritice

Likvidace západních potravin

Spálili živá káčata. Ruští celníci čelí kriticeNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Do vzrušené diskuse kolem státem nařízené likvidace evropských potravin, dovezených do Ruska navzdory embargu, se v pondělí vložili moskevští ochránci zvířat. Rozhořčil je čin celníků v Belgorodské oblasti na západě země, kteří spálili několik desítek živých káčat „podezřelého“ původu. Před usmrcením je prý uspali.

Rusko embargem západních potravin reagovalo na sankce, které loni proti Moskvě vyhlásila Evropská unie a USA za anexi Krymu a podporu militantních donbaských separatistů. Zákaz dovozu vyvolal v Rusku kritické reakce, ale Kreml na embargu trvá.

Čtěte také: Rusko buldozery likviduje západní potraviny. Podívejte se

Zničte dovezené západní zboží, nařídil Putin

„Je to zcela mimo lidské chápání,“ komentovala krutou likvidaci mladých kachen mluvčí ruské odbočky Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW) Anna Filippovová. „Nikdy jsem neslyšela, že by živá zvířata takto zabíjeli. Měli je odeslat do země, odkud zásilka přišla,“ dodala v rozhovoru pro moskevský rozhlas.

Zástupci ruské agentury Rospotrebnadzor, která na zákaz potravinářského „kontrabandu“ dohlíží, čin belgorodských celníků obhajují. Káčata uložená v bednách nebyla označena zemí původu a mohla být pro konzumaci nebezpečná. Zvířata mohla být nakažená ptačí chřipkou nebo jiným závažným onemocněním a jejich likvidace byla podle úředníků správná.

Podle Filippovové ale takové vysvětlení neobstojí. Podle ruských zákonů mají být dovezená zvířata v nejméně měsíční karanténě a likvidaci podléhají jedině v případě prokazatelné nákazy.

Dalším problémem je podle ruské expertky surové zacházení se zvířaty, které ovšem ruské zákony nijak zásadně neřeší. V trestním zákoníku jsou podle ní jen dva odstavce s trestní sazbou do dvou tisíc rublů pokuty (asi 750 korun). V nejhorších případech hrozí pachatelům půlroční vězení.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články