Írán se raduje. Izrael po jaderné dohodě skřípe zuby

Jaderná dohoda

Írán se raduje. Izrael po jaderné dohodě skřípe zubyAKTUALIZUJEME 2
Svět
Echo24
Sdílet:

„Je to chyba historických rozměrů,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu o dohodě ohledně íránského jaderného programu, kterou světové mocnosti uzavřely po dlouhých odkladech v úterý ráno ve Vídni. Oznámili to jménem jednajících stran šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf a ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová. Americký prezident Barack Obama ve své reakci na dohodu zdůraznil, že je třeba brát v potaz fakt, že tato dohoda není založena na důvěře, ale neustálém ověřování.

„Írán vyhrál jackpot. Rychle zbohatne o stovky miliard dolarů, což zemi umožní pokračovat v agresi a teroru, který šiří na svém území i ve světě,“ řekl izraelský premiér během svého setkání s nizozemským ministrem zahraničí Bertem Koendersem. Celá dohoda je podle něj výsledkem jednání, kterého mělo být dosaženo za každou cenu. „Je nemožné předejít dohodě, když vyjednávající čím dál více ustupují těm, kteří skandují smrt Americe,“ dodal Netanjahu.

Své rozhořčení vyjádřil i izraelský ministr kultury a bývalý mluvčí izraelské armády Miri Regev. Dohodu označil za „povolení zabíjet“. „Dohoda je špatná pro svobodný svět, špatná pro lidstvo,“ řekl člen vlády konzervativního premiéra Benjamina Netanjahua.

Íránští diplomaté se ale radují. „Veškerá ta těžká práce se vyplatila a uzavřeli jsme dohodu. Bůh žehnej našemu lidu,“ řekl agentuře Reuters íránský diplomat. Podle dostupných zdrojů se už v Íránu plánují velké oslavy dosaženého kompromisu. Ten íránští představitelé ve státní televizi označili jako velmi dobrý plán.

OSN povolen přístup do íránských vojenských zařízení

Agentuře AP se povedlo získat vyjádření západního diplomata, které prozradil, že dohody bylo dosaženo až po vyřešení posledních zbylých překážek. Ty zahrnují kompromis mezi Washingtonem a Teheránem, který umožní inspektorům OSN prosazovat v rámci svých monitorovacích misí i návštěvy íránských vojenských zařízení. To dosud Írán tvrdě odmítal. 

Dohoda by zároveň měla vést k okamžitému zmírnění a odvolání ekonomických sankcí proti Íránu. Zrušení letitého omezení íránské produkce ropy sníží její světové ceny. Dohoda také podle Reuters povede k odvolání zbrojního embarga proti Íránu, a to za pět let od chvíle, kdy smlouva začne fungovat. Íráncům by se také měla odblokovat konta a majetky v zahraničí. Írán přitom přistoupil na princip zvaný „snapback“, který počítá s obnovením sankcí do 65 dní, pokud Teherán dohodu poruší. ​

Američtí republikáni jsou proti 

Do kampaně proti dohodě se zapojili i američtí republikáni, kteří kritizují otevřenost demokratické vlády Baracka Obamy vůči Íránu. Vidí ale současně zájem na nynějším posílení vztahů obou zemí, které mají společného nepřítele v podobě obávaného Islámského státu. 

S Íránem jednají zástupci USA, Británie, Francie, Ruska, Číny a Německa. Současné kolo rozhovorů v rakouské metropoli trvá už třetí týden. Konečný dokument měl být podle původního harmonogramu hotov už do 30. června, postupně byl ale termín prodlužován až na pondělí. Ani tento termín ale nakonec nebyl dodržen. 

Čtěte více: Proč tak potřebujeme dohodu s Íránem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články