Tsipras opět ustupuje. Do záchrany Řecka se zapojí Mezinárodní měnový fond

Řecko v krizi

Tsipras opět ustupuje. Do záchrany Řecka se zapojí Mezinárodní měnový fondAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Řecko akceptuje požadavky evropských věřitelů, aby se do záchranného programu pro Řecko zapojil Mezinárodní měnový fond (MMF). Prohlásil to dnes řecký premiér Alexis Tsipras. Ještě minulý měsíc přitom účast MMF v programu pomoci odmítal, v posledních dnech však Atény svůj postoj změnily. Řecko je podle Tsiprase přesvědčeno, že Evropská unie by program pro Řecko dokázala zvládnout sama, Atény se ale prý podvolily požadavku několika evropských partnerů.

„Vedly se o tom dlouhé debaty, slyšeli jsme rozdílné názory. Někteří partneři chtěli, aby se zapojil i MMF, a my jsme s tím v zájmu dohody souhlasili. Nyní děláme vše pro naplnění této dohody,“ řekl Tsipras v rámci panelové diskuse na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Tsipras se v Davosu rovněž setkal s šéfkou MMF Christine Lagardeovou. Měnový fond po jejich setkání zveřejnil prohlášení, že je připraven Řecko podpořit, ale jen pokud evropští partneři Aténám poskytnou „výraznou“ úlevu dluhu.

„Výkonná ředitelka zopakovala, že MMF je připraven Řecko i nadále podporovat v jeho snaze dosáhnout silného hospodářského růstu a udržitelných veřejných financí prostřednictvím důvěryhodného a komplexního střednědobého ekonomického programu,“ uvádí se v prohlášení. „Takový program bude vyžadovat jasnou hospodářskou politiku, stejně jako penzijní reformy a výrazné snížení dluhu od evropských partnerů Řecka, aby se zajistilo, že dluh bude mít trvale sestupnou tendenci.“

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos už před týdnem svým kolegům z eurozóny řekl, že Atény přijímají zapojení MMF do programu. Silně zadlužené Řecko se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). MMF se zatím na financování programu nepodílí kvůli pochybnostem ohledně udržitelnosti řeckého dluhu, jeho zástupci by se ale měli podílet na vyhodnocování postupu řeckých reforem.

Tsipras v prosinci řekl, že Evropa disponuje dostatečnou institucionální kapacitou pro řešení svých vnitřních záležitostí, a přístup MMF označil za „nekonstruktivní“. Aténám se zejména nelíbily požadavky MMF na snižování důchodů.

Zapojení MMF do programu ale bylo klíčovou podmínkou Německa, což dnes potvrdil spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble, který se účastnil stejné diskuse jako Tsipras. Poukázal na to, že účast MMF si při schvalování dohody s Řeckem vymínil německý parlament i zákonodárné orgány dalších zemí. Žádat nyní Spolkový sněm o změnu této dohody by bylo jako „vstoupit do místnosti plné dynamitu s hořící svíčkou,“ citovala ministra agentura Reuters.

Čtěte také: Na nerozumné podmínky věřitelů nepřistoupíme, varuje Tsipras

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články