Černé skříňky sestřeleného boeingu už mají v rukou Britové

Výsledky za dva dny

Černé skříňky sestřeleného boeingu už mají v rukou BritovéNOVÉ
Trosky sestřeleného letadla. Foto: Print Screen Twitter
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Černé skříňky z havarovaného letu MH17 malajsijských aerolinií dnes dorazily do Velké Británie. Obor vyšetřování leteckých nehod potvrdil, že jeho centrála sídlící ve městě Farnborough v hrabství Hampshire skříňky převzala, píše BBC.

Tamější experti na vyšetřování leteckých nehod mají v nadcházejících dnech provést jejich analýzu a vygenerovat z nich co nejvíce dat. Odhaduje se, že analýza skříněk by Britům měla v závislosti na jejich poškození trvat dva dny.

Čtěte také: Těla už dorazila do Charkova, odtud poletí do Nizozemska

K předání černých skříněk z rukou proruských povstalců došlo teprve včera, pět dní po čtvrteční katastrofě. Od povstalců je převzali Malajsijci. Ti je pak na žádost Nizozemců, kteří vyšetřování nehody vedou, poslali do Británie. Data získaná ze dvou skříněk budou následně předána do rukou nizozemských vyšetřovatelů.

První z černých skříněk zaznamenává technické informace týkající se výkonu letadla a druhá zvuky jako třeba hlasy pilotů nebo potenciální výbuch.

Jonathan Sumberg, reportér BBC, řekl, že britský Obor pro vyšetřování leteckých nehod je jedním ze dvou středisek v Evropě disponující potřebným vybavením pro poslech záznamů hlasů pilotů z kokpitu. Další reportér BBC Theo Leggett k tomu dodal, že letový rekordér by mohl teoreticky potvrdit, zda bylo letadlo zasaženo raketou či nikoliv. 

Obě letadla s ostatky obětí odletěla do Nizozemska

Po dnešní krátké ceremonii na památku obětí leteckého neštěstí na Charkovském letišti odletěla obě letadla s ostatky téměř tři sta obětí do Nizozemska. První letadlo mělo v Eindhovenu přistát v 16 hodin místního času. 

V Nizozemsku se o identifikaci mrtvých budou pokoušet tamější odborníci. Úkol jim stěžuje fakt, že těl zesnulých na palubách obou leteckých speciálů je přibližně dvě stě, ale počet obětí katastrofy by podle seznamu cestujících a posádky měl být až 298. 

,,Na palubě bylo víc lidí, spousta ostatků nám chybí. V této situaci nejsme schopni přiřadit všechny ostatky ke konkrétním lidem,“ citovala Česká televize nizozemského vyšetřovatele Tuindera.

Čtěte také: Rebelové sestřelili letadlo omylem, věří špionáž USA

Sdílet:

Hlavní zprávy