NOVÉ

Rusko a USA se dohodly, letadla nad Sýrií se nesrazí

,

Neveřejné memorandum

Témata: , ,

Rusko a USA se dohodly na mechanismu, který by měl zabránit střetu letadel operujících v Sýrii. Podrobnosti dohody ale nebyly zveřejněny – takhle si to prý přála Moskva.

Moskva uvádí, že její letadla se při úderech zaměřují na islamisty. Západ ale Rusko kritizuje za to, že ruští piloti podle všeho míří i na jiné povstalecké skupiny a že Moskvě jde hlavně o podporu režimu prezidenta Bašára Asada.

Se vstupem Ruska se i objevily obavy z možných leteckých incidentů, několik se jich stalo na turecké hranici. V Sýrii operuje také koalice, kterou vedou USA. Dnes ministerstva obrany Ruska a USA oznámila, že bylo podepsáno memorandum, které má zabránit střetu amerických a ruských letadel nad Sýrií. Mluvčí Pentagonu Peter Cook řekl, že text memoranda nebude na přání ruské strany zveřejněn. Jeho součástí je prý dohoda o komunikačním spojení obou stran a specifické pokyny pro piloty.

Ruských náletů využívá ke svým operacím syrská armáda, která se snaží dobývat zpět území kontrolovaná povstalci. Kvůli vojenské ofenzivě v provincii Halab údajně v posledních dnech uprchly ze svých domovů desítky tisíc Syřanů. Podle zástupce syrské zdravotnické organizace USMRO Zajdána Zuabího je v pohybu až 70 000 lidí, kterým se nedostává lékařské péče a jídla a nemají ani kde spát.

Čtěte také: Ruské nálety v Sýrii: 370 mrtvých z toho 127 civilistů

Přejít na diskusi