Brusel chce výrazně omezit práva evropských občanů

Přežijí české zbrojovky zásah unie?

Brusel chce výrazně omezit práva evropských občanůTÝDENÍK ECHO 2
Domov
Martin Weiss
Sdílet:

Vláda Petra Nečase byla tou nejeuroskeptičtější za dobu trvání samostatné České republiky. Sobotkův kabinet rád zdůrazňuje, že po době nečasovského temna opět vedeme dialog a jsme uznávanými partnery, účastníky hlavního proudu evropské integrace. Jenže navzdory její apriorní snaze se jí podařilo dostat se s Bruselem do ostřejšího střetu než kdy vládě Nečasově.

Fiskální kompakt, k němuž se Nečas jako jediný vedle Britů a Maďarů odmítl připojit, nebyl právně vzato unijní akcí. Teď se ale migrační krize postarala o to, že se úslužně vystupující Bohuslav Sobotka a proevropský rétor Lubomír Zaorálek ocitli v jedné řadě s Polskem a Maďarskem, na Západě považovanými za horší atentátníky na evropské ideály, než byl kdy Nečas nebo Klaus.

A teď se naše proevropská vláda dostala do tvrdého střetu s Bruselem v otázce směrnice o střelných zbraních. Nejde o nesouhlas ledajaký – ani před americkou invazí do Iráku, ani při schvalování Lisabonské smlouvy nepanovala v nejvyšších ústavních orgánech, ve vládě, v parlamentu napříč stranami taková jednota jako tentokrát.

Byla k vidění 7. června v Poslanecké sněmovně, kde petiční výbor projednával petici proti této směrnici, již podepsalo přes čtyřicet tisíc lidí. Náměstci ministrů si tónem svých vystoupení nijak nezadali se známým libertariánem Františkem Matějkou, který na zasedání vystupoval jménem europoslance Petra Macha. Náměstek ministra vnitra Jiří Zmatlík připomněl, že vláda ve svém květnovém usnesení uložila v podstatě všem ministrům, aby podnikli „veškeré kroky k zabránění přijetí směrnice“. Náměstek ministra obrany Jakub Landovský přirovnal likvidaci sbírek historických zbraní, k němuž by směrnice vedla, k činnosti Islámského státu, fakticky zpochybnil dobrou vůli předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a dodal: „Tento návrh podle mě je schopen způsobit velkou vlnu nevole. Já jsem velmi pyšný na vládu České republiky, jak pevná a principiální v této otázce je, a jsem taktéž velice pyšný na petenty, že investovali svůj čas do sběru podpisů.“

Proti návrhu, ale i proti Komisi vůbec mluvili poslanci od vládní ČSSD přes opoziční ODS a TOP 09 až po komunisty, to vše za přítomnosti představitele Evropské komise, Francouze Alaina Alexise. Jeho vystoupení kvitovali polemikou a sarkasmy. Vyjadřovat hrdost na vládu je ovšem tak všechno, co představitelé státu mohli dělat. Na zasedání Evropské rady 10. června byl ministr vnitra Milan Chovanec přehlasován. Proti se postavilo jen Polsko a Lucembursko, ovšem to z opačného důvodu – směrnice mu je slabá.

Nyní probíhá jednání v Evropském parlamentu, kde jsou sice slyšet kritické hlasy, ale není jasné, jak budou silné. Pokud bude směrnice přijata a naši kritici mají pravdu, pak mimo jiné způsobí zásah českému průmyslu, jaký u nás unijní předpisy nenapáchaly od likvidace českého cukrovarnictví.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články