V Bruselu se jedná o Řecku, očekává se dohoda
Řecké dluhy
Řecko by se dnes mělo dohodnout s ministry financí eurozóny na prodloužení finanční pomoci. Počítá s tím jako s nejpravděpodobnějším scénářem většina analytiků oslovených ČTK. Druhou variantou, ovšem se zhruba pětinovou pravděpodobností, je, že k dohodě nedojde, což by znamenalo v krátké době bankrot Řecka. Přímý dopad na českou ekonomiku by ovšem měl i v případě extrémního scénáře v podobě odchodu Řecka z eurozóny omezený dopad, dodali ekonomové.
Ministři financí eurozóny dnes jednají o řecké žádosti o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci, která by zemi krátkodobě finančně zajistila. Čtvrteční návrh neobsahuje podle očekávání závazky úsporných opatření, na což odmítavě zareagovalo jako první Německo.
Odejte Řecko z eurozóny? Situaci můžete sledovat online na našem partnerském webu Roklen24.
Podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy nakonec se 70procentní pravděpodobností dojde k dohodě mezi Řeckem a věřiteli. „Zdá se, že vůle po konsensu na řecké straně sílí a věřitelé mu stále zůstávají otevřeni. Konkrétní podobu případného konsensuálního řešení je zatím obtížné předjímat. Nicméně jedna z autoritativních studií na dané téma, která vychází z takzvané teorie her, uzavírá, že věřitelům nakonec budou stačit pouze poměrně nepatrné ústupky, aby se s řeckou stranou dohodli,“ uvedl.
Alternativní scénář, kdy by se strany nedohodly, povede podle Sobíška téměř jistě k brzké insolvenci řeckého bankovního sektoru a o něco později k bankrotu veřejného sektoru. Podle Kovandy by to takřka jistě muselo vést k odchodu země z eurozóny.
Německý týdeník Der Spiegel dnes na svém webu napsal, že se Evropská centrální banka (ECB) připravuje na případný odchod Řecka z eurozóny. Zaměstnanci banky prý pracují na scénářích, jak by zbytek měnové unie mohl dál držet pohromadě. ECB podle agentury DPA uvedla, že se ke spekulacím o údajných nouzových plánech nechce vyjadřovat.
Čtěte také: Prodlužte nám pomoc o půl roku, žádá Řecko Evropu
S mírným optimismem se k jednání staví Evropská komise. „Jsme přesvědčení, že dohoda je možná, pokud se budou všichni chovat rozumně, ale zbývá ještě ujít kus cesty,“ řekl mluvčí EK Margaritis Schinas.
Schinas se vyslovil i k vyjádření německého eurokomisaře pro digitalizaci Günthera Oettingera, který v německém rozhlase řecký návrh kritizoval. Podle něj obsahuje jen málo závazků. „Řekové se chovali jako sloni v porcelánu, zničili důvěru a nikdy nehráli s otevřenými kartami,“ řekl eurokomisař. Podle mluvčího však jde jen o jeho soukromý názor, který nemá nic společného s postojem komise jako celku.
V některých zemích zaznívají návrhy, aby se příští týden uskutečnil zvláštní summit EU věnovaný Řecku. Jeho konání nevyloučil například Oettinger, podle mluvčí německé vlády ale žádné konkrétní plány ještě na stole nejsou.
Řecko v žádosti o prodloužení pomoci mimo jiné slibuje, že bude splácet své dluhy, udržovat vyvážený rozpočet během půlroku pomoci, bojovat proti daňovým únikům a proti korupci a bude se snažit nastartovat ekonomiku. Německá vláda však žádost odmítla téměř okamžitě s tím, že návrh neodpovídá kritériím dohodnutým na pondělním jednání euroskupiny.
Stávající program pomoci vyprší 28. února o půlnoci a bez něj hrozí Řecku vedenému vládou krajně levicového premiéra Alexise Tsiprase státní bankrot.