Pořadník na sebevražedné atentáty je nefér, stěžuje si islamista
Nepotismus u Islámského státu
Bojovníci Islámského státu (IS) si mají být všichni rovni. Někteří jsou si zjevně rovnější. Podle jednoho dagestánského duchovního tomu ale tak není. Kritizuje, že saúdskoarabští islamisté působící v Iráku upřednostňují na seznamech čekatelů na sebevražedné bombové útoky své příbuzné a své známé. Kavkazané tak mají mnohem menší šanci, citovalo jeho snížnost Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL).
Bomboví atentátníci se tak podle duchovního, který si říká Kámil abú Sultán ad-Dagestání, uchylují spíše do Sýrie, kde jsou seznamy dobrovolníků narozdíl od Iráku mnohem delší, čítají tisíce dobrovolníků. I tak ale musejí na svoji „mučednickou operaci“ počkat několik měsíců.
Abú Sultán proto podal oficiální stížnost na korupci v Islámském státu, kterou zveřejnil i na internetu. Píše se v ní mimo jiné, že v Sýrii je fronta na bombový atentát natolik dlouhá, že ozbrojenci, než dostanou šanci odpálit se, často dříve zemřou v bojových liniích.
Odkazuje se přitom i na dalšího Kavkazana, čečenského velitele Achmeda Chatajeva, který bojuje v řadách Islámského státu pod jménem Ahmad Šišání. „Vyprávěl mi o mladíkovi, který se vydal do Iráku na sebevražednou misi kvůli tomu, že v Sýrii byla příšerně dlouhá fronta,“ popsal to duchovní.
Když se mladý zájemce o „mučednickou“ smrt vrátil do Iráku, tak zjistil, že ani tady se vytouženého vyhození do vzduchu jen tak nedočká. Když ale čekal na vyslání na sebevražednou misi už třetí měsíc, ztratil trpělivost a odjel zase do Sýrie.
Čtěte také: Líté boje o město UNESCO, již 300 mrtvých
Nedávno zveřejněná příručka bojovníků IS kandidátům ohledně sebevražedných útoků radí, že musí být trpěliví. Jedná se o cestu k „mučednictví“, která vyžaduje, aby také nejdříve prošli výcvikem. Pak budou prý způsobilí tento teroristický čin vykonat.
Sebevražedný bombový útok je pro islamisty velmi atraktivní zejména z hlediska prestiže, který jim po smrti získá. Oproti pěšákovi má totiž mnohem efektivnější dopad i z hlediska propagandy.
Atentátníci nemají povětšinou výbušninu přidělanou na sobě, ale na nákladním autě. To umožňuje provádět rozsáhlé útoky s větším účinkem. Ozbrojenci je využívají zejména při dobývání měst.