Návrat do pravěku. Kvůli EET si lidé v Hradci budou směňovat zboží

Protest proti EET

Návrat do pravěku. Kvůli EET si lidé v Hradci budou směňovat zbožíNOVÉ
Ilustrační foto. Trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. Foto:

FOTO: Echo24

2
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Protesty proti EET získávají novou podobu. Po demonstracích, nevydávání účtenek nebo nahrazování hospod klubovými pivnicemi a spolky si svou formu protestu našli také trhovci. Zavádí takzvané darovací trhy, kterými chtějí dokázat, že farmářské trhy mohou fungovat i bez elektronické evidence tržeb a vydávání účtenek. První darovací trh se uskuteční dnes v Hradci Králové.

V období Velikonoc, kdy se po zimě tradičně organizuje spoustu jarních trhů, se šíří informace, že některé trhy v Česku kvůli EET znovu neotevřou. „Každý den se objevují zprávy o končících trzích z různých měst, například ze Znojma, Zruče nad Sázavou nebo Brandýsa nad Labem. Jde o to, že trhy nemají zánik rázový, ale pozvolný. Trhům ubylo přihlášených trhovců v rozmezí mezi 20 % až 80 %,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Unie živnostníků Václav Pelcl. Proto se Unie rozhodla demonstrovat způsob, jak pořádat trhy i bez EET.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Princip je velmi jednoduchý: vzájemné obdarování. To znamená, že stánkař a návštěvník si vzájemně poskytnou dary. Pokud se navzájem obdarují dva návštěvníci, nikdo jim v tom bránit nebude,“ dodal Pelcl. Trh bude probíhat dnes v uzavřeném prostoru na Baťkově náměstí v Hradci Králové od 10. do 17. hodiny a bude regulovaný návštěvním řádem, se kterým se seznámí všichni trhovci i návštěvníci. „Řádově 15 trhovců zde bude nabízet vesměs farmářské výrobky, med, mléko, pivo i patchwork,“ doplnil mluvčí.

Václav Pelcl připouští, že se jedná o menší trh, nicméně zdůrazňuje, že je první svého druhu. „A musíme pracovat i s takovými faktory, jako je strach,“ uvedl. Unie nicméně nevylučuje, že by v budoucnu darovací trhy rozšířila i do dalších měst. „Na Facebook a naší webovou stránku jsme umístili výzvu, aby se nám ozvali lidé, kteří se ztotožňují s myšlenkami, které předkládáme. Zájemcům jsme jako Unie živnostníků připraveni poskytnout realizační tým pro zajištění trhů,“ řekl Pelcl.

Unie živnostníků si kvůli darovacímu trhu nechala vypracovat právní výklady, podle kterých by mělo být uspořádání takové akce zcela v pořádku. „Podle zákona podléhají danění také dary, ale je tam omezení z hlediska výše hodnoty daru. Hodnota darů se nesčítá, jejich hodnota nesmí v jednotlivém případě dosáhnout 15 000 Kč,“ uvedl Pelcl.

Jak se píše na webu Unie, darovací trhy jsou vzdorem „proti postupné a cílené likvidaci středního stavu a hlavně malého podnikání“. „Živnostníci chtějí tímto happeningem ukázat, že naše drobné podnikání je v podstatě likvidováno, přičemž je vše ze strany politiků založeno na lžích, účelové interpretaci ve smyslu „živnostník = zloděj“, což ve svém důsledku poškozuje v očích společnosti vážnost a důstojnost živnostenského stavu,“ uvádí se na webu.

Povinnost evidovat přijaté tržby se však od 1. března netýká všech trhovců, ale jen těch, kteří své zboží přeprodávají. Například farmáři, kteří nabízejí své vlastní výrobky, budou muset evidovat až v příštím roce. Pokud ale někdo například kupuje od pěstitele česnek, a ten poté prodává na trzích, evidovat musí už od letošního března. Někteří farmáři tak už nyní říkají, že příští rok pravděpodobně skončí.

Darovací trh pořádá Unie živnostníků a Unie malých a středních firem. Podle informací na webových stránkách je v uniích nyní registrováno dohromady na 48 tisíc živnostníků a malých a středních podnikatelů. „Dále máme zhruba 30 tisíc evidovaných sympatizantů, přičemž jejich počty nadále rostou,“ píše se na stránkách Unií.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Stánkaři kvůli EET končí. Farmářské trhy už někde ani nezačaly

Pražští trhovci s EET bojují. ‚Jen ťukám a přicházím o zákazníky‘

Rebel z Hospodářské komory: Šlo to i bez EET, Dlouhý to nechtěl slyšet

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články