Na školačky se už zapomnělo, Západ jde tiše dál

mediální pomíjivost

Na školačky se už zapomnělo, Západ jde tiše dálNOVÉ
David Cameron Foto: Twitter/#BringBackOurGirls
5
Svět
  • Kristýna Novotná
Sdílet:

Více než 300 unesených nigerijských školaček teroristickou skupinou Boko Haram upadá v zapomnění. Modní hastag kampaň #BringBackOurGirls, která se o záchranu dívek zasazovala, už týdny neobdržela žádný příspěvek. Západ svůj díl práce už udělal, tak proč se obtěžovat dál? Problém je totiž složitější, než se čekalo a s tím Západ nepočítal. Píše server VOX.

Od únosu uplynuly bezmála dva a půl měsíce. Mezinárodní pobouření vyvrcholilo záplavou medií a sociálních sítí původně nigerijskou hashtag kampaní #BringBackOurGirls. Teď je již několik týdnů ticho po pěšině. Zájem médií i veřejnosti o unesené dívky prudce opadl, jejich příběh ale zdaleka není u konce.

Umělecké i politické elity nechaly kampaň vyšumět, přestože ničeho nedosáhla. Liberálně smýšlející celebrity mají pocit, že je jejich morální povinností dělat selfie, sdílet virové hashtagy, sledovat denní talk show a hlasovat pro Baracka Obamu, píše konzervativní americký server Washington Free Beacon. Je to jejich představa záchrany světa. V tomto světle se kampaň může jevit jako pouhá povrchní přehlídka celebrit, které to dělaly pouze pro dobrý pocit ze sama sebe.

Západ upustil od své srdečnosti tak rychle, jak je se k ní dostal. Bylo to nevyhnutelné a dalo se to čekat od samého začátku. Pro západní aktivismus v souvislosti se vzdálenými zeměmi je to příznačné. Problém a jeho řešení se totiž ukázalo jako složitější, než se původně zdálo. Pro Západ je tak jednodušší odvrátit zrak a tiše jít dál. „Boko Haram a jeho únosy i útoky neexistují ve vakuu. Jsou součástí většího, komplikovanější a morálně nejednoznačného problému, než jaký západní aktivisté očekávali,“ napsal na Twitteru Teju Cole, nigerijsko-americký spisovatel.

Boko Haram vrací úder, s únosy začala sama vláda

V Nigérii došlo k hluboké a rostoucí ekonomické a politické marginalizaci severních Nigerijců, povětšinou muslimů. Země je prorostlá korupcí. Vláda se stává stále neschopnější. Dokazuje to i neodpovídající a těžkopádná vojenská reakce na útoky Boko Haram. Násilí, nedůvěra a zášť. To jsou jedny z mnoha ekonomických a politických problémů země, se kterými se Nigérie po několik posledních dekád potýká.

Tyto podmínky v zemi umožnily zformování organizace Boko Haram a daly jí prostor pro její útoky. Nigerijské bezpečnostní síly v boji proti organizaci také už od roku 2011 zadržují rodinné příslušníky jejich členů, zejména ženy a dívky. Boko Haram tak pravděpodobně používají stejnou taktiku jako vláda. Na místě by tak mohla být západní hastag kampaň #BringBackOurWives za propuštění manželek členů Boko Haram, které jsou vládou vězněné bez soudu, píše Washington Free Beacon.

Problém je v zemi hluboce zakořeněný a komplikovaný. Podle serveru VOX je potřeba minimálně diskuze, proč si jedna strana vyslouží takové znepokojení a druhá ne. Přestože západní kampaň byla zjednodušující a zavádějící, přinesla sebou alespoň potřebnou pozornost a tlak na nigerijskou vládu. Jenže bez pozornosti světových médií se tento tlak rozptýlí.

Sdílet:

Hlavní zprávy