Vláda i Zeman bojkotují ruskou recepci. Přijel Klaus i antisemita Bartoš

Vláda i Zeman bojkotují ruskou recepci. Přijel Klaus i antisemita BartošAKTUALIZOVÁNO
Václav Klaus hovoří s fotografem Jadranem Šetlíkem Foto: ČTK
7
Domov
Sdílet:

Žádný z ministrů vlády Bohuslava Sobotky se nezúčastnil recepce, kterou dnes pořádá ruská ambasáda k 69. výročí konce druhé světové války. Na velvyslanectví tentokrát nedorazil ani prezident Miloš Zeman. Zatímco on důvod nesdělil, u členů kabinetu je jasno: nesouhlasí s postupem Ruské federace na Krymu. Bývalý prezident Václav Klaus, který se akce zúčastnil, chování vlády i Hradu „považuje za nedobré“.

„Ta dohoda na vládě byla poměrně jasná. Shodli jsme se, že by nebylo vhodné chodit na recepci ruské ambasády, protože si myslíme, že Ruská federace na Krymu činila kroky, které nejsou v souladu s mezinárodním právem,“ řekl ve čtvrtek deníku ECHO24.cz vicepremiér vlády a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Vláda v této věci nepřijímala žádné závazné stanovisko, šlo čistě o ústní dohodu, že nikdo ze členů vlády na ambasádu nedorazí. „Přesně o tom je diplomacie, ukázat touto cestou, že nesouhlasíme s kroky Ruské federace na Krymu. Koneckonců tam nedorazí ani hlava státu. Myslím, že je dobře, že tam nebude nikdo ze členů vlády,“ dodává Bělobrádek.

Na vládě byla shoda na tomto postupu napříč všemi stranami. „Samozřejmě, anexe území cizího státu je zcela nepřijatelná a Rusko není věrohodným partnerem, dokud nezanechá své imperiální zahraniční politiky,“ přidává se ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD.

"To, jak se chová současná vláda i prezident, považuji za nedobré," poznamenal Václav Klaus. 

Na páteční akci ruského velvyslanectví nepřišla ani hlava státu. Že bude Miloš Zeman na rozdíl od loňského roku chybět, sdělil médiím prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Důvod neprozradil, Zemana zastoupili šéf jeho zahraniční kanceláře Hynek Kmoníček a kancléř Vratislav Mynář. Také Zeman se ale opakovaně vyjadřoval proti ruskému angažmá na Krymu a na Ukrajině.

„Pan prezident si vybírá několik málo recepcí každý rok,“ vysvětloval po akci Zemanovu nepřítomnost Kmoníček.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) to řekl naplno. Domnívá, že kvůli aktuálnímu ruskému postoji není pro takové společenské setkání dobré klima. Šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) bez bližších podrobností uvedl, že pozvánku na ruskou recepci dostal, ale omluvil se. Sociálnědemokratický premiér Bohuslav Sobotka je zase momentálně na návštěvě Moravskoslezského kraje. 

Klaus s Rusnokem nechyběli

Na recepci zavítala řada poslanců a členů KSČM a ČSSD, zahraniční diplomaté a také bývalý prezident Václav Klaus. Mezi několika stovkami hostů nechyběl ani expremiér Jiří Rusnok, bývalí ministři Martin Pecina, Jan Kavan, Miroslav Grégr.

Klaus ČTK a deníku Právo řekl, že obavy z toho, že by jej mohli novináři napadat, pro něj nebyly důvodem na recepci nepřijít. Naopak pro něj spíše byly motivací. "To, jak se chová současná vláda i prezident, považuji za nedobré," poznamenal Klaus. V České televizi pak vysvětlil, že na ruskou recepci v den osvobození chodí pravidelně a považoval by za zradu sám na sobě, kdyby kvůli některým pisálkům tentokrát nepřišel.

Na akci byl pozván a ani nechyběl publicista Adam B. Bartoš, který proslul svými antisemitskými texty. Před časem přišel právě na ruské velvyslanectví vyjádřit podporu postupu Moskvy na Krymu.

"Nedělám vysokou diplomacii. Toto je oslava porážky fašismu a nemělo by se to s Ukrajinou spojovat," vysvětlil místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "Nejsem člověk gest. Když mě někdo pozve, tak jsem pokládal za slušnost přijít," zdůvodnil svou účast poslanec a bývalý odborový předák Jaroslav Zavadil (ČSSD). 

„Fanatičtí vrazi jsou národní hrdinové?“

Jak Miloš Zeman, tak česká diplomacie v minulých týdnech kritizovali Moskvu za její postup v krizi na Ukrajině. Praha neuznala březnové připojení ukrajinského poloostrova Krym k Rusku a současné projevy proruského separatismu na východě Ukrajiny podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vyvolávají jednoznačné podezření, že tam Moskva intervenuje.

Zeman zase opakovaně volal po razantní preventivní akci, která zastraší Rusko před rozšířením jeho vojenských akcí na Ukrajině.

Tento postoj se vůbec nelíbí ruskému velvyslanci v ČR Sergeji Kiseljovi. Ten upozornil na údajné snahy přemalovat černé na bílé. "Fanatičtí vrazi a bandité jsou představováni jako národní hrdinové a bojovníci za nezávislost. Za pravdy jsou vydávány výmysly a falšování skutečnosti radikálními silami," uvedl velvyslanec v nepřímé narážce na události na Ukrajině. 

Sdílet:

Hlavní zprávy