Moralizující tunelář Zdeněk Bakala prchá

Vytunelované OKD

Moralizující tunelář Zdeněk Bakala prcháKOMENTÁŘ 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Privatizace OKD, kterou právě řeší pražský soud, má zvláštní vyústění. Finančník Zdeněk Bakala, který si ostravské doly před dvanácti lety přes bílé koně od vlády koupil, se svého podílu dobrovolně vzdává. Odevzdává ho věřitelům. Třem velkým investičním fondům sdruženým ve společnosti Ad Hoc Group (AHG). Od nich si Bakala na dluhopisech napůjčoval peníze, které nesplatil. A věřitelé v zoufalství, aby nepřišli úplně o všechno, vyměnili své pohledávky za akcie a stali se spolumajiteli dolů.

Nechme teď stranou celou síť firem, přes níž Zdeněk Bakala své podíly neustále převáděl. Právě čachry s různými schránkami jsou jeho hlavním know how. OKD je úplně klasický tunel prováděný za asistence špičkových právníků. Je to tunel na stát, akcionáře, věřitele. Bakala si od původních privatizátorů ze společnosti Karbon Invest koupil OKD za přibližně 13 miliard korun. Sám osobně z nich nejrůznějšími cestami vytěžil přes 70 miliard korun.

Zůstala po něm firma, jejíž hodnota je nulová. Akcie NWR, což byla ta firma, přes níž Bakala OKD ovládal, se obchodují na pražské a londýnské burze. Mají cenu nula. Fakticky je ta hodnota firmy dokonce záporná, protože za sebou táhne miliardové závazky a dluhy. Jen ztráta za loňský rok dosáhla šesti miliard korun. Zaměstnanci dolu Paskov, kterému akutně hrozí zavření, jsou ve stávkové pohotovosti. Chtějí vědět, jaké sociální programy pro ně vláda připraví. Od pátku se chystá vstoupit do stávkové pohotovosti celé OKD. Ilustrativnější případ vytunelování firmy v posledních letech v Česku nenajdeme.

Premiér Bohuslav Sobotka už si podle dostupných informací nechal zpracovat právní analýzu, jestli by stát mohl po Bakalovi za jeho pustošení něco vymáhat. Od Sobotky, který menšinový podíl státu v OKD Bakalovi (přes jeho bílé koně) v roce 2004 jako ministr financí prodával, by bylo politicky velmi prozíravé pokusit se o útěk dopředu. Zažalovat Bakalu a snažit se pro stát získat část vytunelovaných peněz zpět. Nebude to snadný souboj. Zdeněk Bakala není žádný podnikatel, ale investiční bankéř, který vždycky moc dobře věděl, že základem krkolomných obchodů a kliček je špičkové právní krytí.

Když premiér nevystartuje první, udělá to okamžitě Andrej Babiš. Před volbami si nemůže přát nic lepšího než pořádat tiskovky, na nichž bude ukazovat, jak v zájmu státu vymáhá zpět peníze po Sobotkově tuneláři Zdeňku Bakalovi. Moc dobře ví, že investice do dobrých právníků a žaloba na Bakalu se vyplatí.

Jiná věc je, co si stát dnes na Bakalovi vezme. Zbývá mu tady už jen vydavatelství Economia s týdeníkem Respekt a Hospodářskými novinami, nějaké nemovitosti a obchody v pražské Pařížské ulici. Vše ostatní je pečlivě vyvedeno za hranice.

Přinejmenším snaha, aby Bakalovi jeho tunel neprošel jen tak, bude mít společensky očistný efekt. Zdeňkovi Bakalovi, který ve stejné době dělal obchody těžce za hranou, a zároveň vykřikoval ve Financial Times, jak se tady nedá kvůli korupci podnikat, totiž dlouho všechno procházelo, protože svými z OKD vytaženými penězi platil nemalou část mediálních a kulturních elit. Z tunelu OKD se financoval odkaz Václava Havla. Provoz jeho knihovny. Havlovské lavičky. Hospodářské noviny. Týdeník Respekt. Televize DVTV. Galerie současného umění DOX. Aspen Institute. A cena Bílá lilie „za prosazování principů dobrého vládnutí, odpovědnosti a transparentnosti“.

Bakala a jeho klienti značně přispěli k hysterické antikorupční atmosféře, která vynesla k moci Andreje Babiše. Teď míříme do éry, kdy si Babiš velmi pravděpodobně zvýší popularitu na vypořádání s jedním ze svých politických otců.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články