Studentce hrozí vyšší trest, vnitro nechce komentovat kondici policisty

Soud začne ve čtvrtek

Studentce hrozí vyšší trest, vnitro nechce komentovat kondici policistyNOVÉ
Policisté odvádějí Kateřinu Krejčovou do policejního vozu. Foto: Repro: Youtube.com
3
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Pražský soud ve čtvrtek projedná odvolání studentky FAMU Kateřiny Krejčové, která za „útok na úřední osobu“ během protiimigračních demonstrací loni v červenci dostala měsíční podmínku. Padesátikilová dívka podle obžaloby nalehla na téměř dvakrát těžšího policistu Filipa Dleska a prý mu tak pohmoždila rameno. Proti prvoinstančnímu rozsudku se odvolala i státní zástupkyně, podle které je trest příliš mírný. Vadí jí navíc ironická poznámka Krejčové u soudu i to, že se prý nepoučila. Vnitro odmítá komentovat fyzickou kondici policisty Dleska.

„Pokud se soud rozhodne mě potrestat, pak doufám, že rozsudek ze mě udělá lepšího člověka,“ pronesla Krejčová v závěrečné řeči. Podle státní zástupkyně Zdeňky Galkové se však jednalo o ironii, kterou Krejčová „pronášela s úsměvem a pohledem upřeným k přítomné veřejnosti“. To údajně dokazuje, že se neponaučila.

„Soud uložil obžalované pro výstrahu pouze ‚symbolický‘ trest s odkazem na vypjatou situaci, která panovala na místě. (…) Při hlavním líčení, kdy nešlo o vypjatou situaci a ani o žádné obavy o kohokoli, neprojevila sebemenší sebereflexi a konání soudu navíc ironizovala. To jistě nesvědčí o tom, že by obžalovaná byla schopna si vzít z pouze ryze symbolického trestu jakékoli ponaučení do budoucna,“ píše se v odvolání Galkové, které má deník ECHO24.cz k dispozici.

Žalobkyně původně navrhovala trest při spodní hranici, současný verdikt je ale podle ní až příliš mírný. „Trestní sazba je v tomto případě nula až čtyři roky vězení. Pokud soud uznal, že byla způsobena drobná újma na zdraví, trest na spodní hranici (měsíční podmínka s roční zkušební dobou – pozn. red.) je málo,“ řekla deníku ECHO24.cz Galková s tím, že podmíněný trest by měl být v řádu několika měsíců.

S tím ale nesouhlasí obhájce Krejčové advokát Pavel Uhl, podle kterého tím soud ve finále odpírá právo na obhajobu. „Člověk se nemůže už ani svobodně hájit. Nemyslím si, že by ze strany soudkyně byla vůle někomu nadržovat. Spíše došlo k tomu, že se nestavila kriticky k tomu, co jí předložila veřejná žaloba. Soudce může zvolit dva přístupy, buď bude soudit, nebo odsuzovat. V tomto případě byl zvolen ten druhý,“ uvedl serveru Uhl.

Na banální incident s neuvěřitelnými dopady upozornil pořad České televize 168 hodin. Událost se odehrála loni 1. července během protiimigračních demonstrací na Václavském náměstí. Akce, na které vystoupil Tomio Okamura a antisemita s fašistickými názory Adam. B. Bartoš, se účastnily stovky lidí, někteří nesli makety šibenic a představitelům vlády hrozili oběšením kvůli jejich postoji k uprchlíkům. V dolní části náměstí pak demonstrovala skupinka levicových aktivistů včetně Kateřiny Krejčové na řádně nahlášeném shromáždění.

Krejčová: Byl to brutální útok, chránila jsem přítele

Levicoví aktivisté seděli na dlažbě a část z nich i přes výzvu policie odmítla odejít. Po druhém upozornění proti nim policisté zasáhli. „Jednoho z mužů, který se nijak nebránil, povalili na zem, zkroutili mu ruce za záda a zaklekli na něj. Byl to brutální zásah, vyrazili mu o dlažbu zub,“ popsal advokát Pavel Uhl. Jednalo se o přítele Krejčové, která, když to viděla, se ho snažila bránit.

„Kateřina se chtěla vklínit mezi něho a policistu, celé to dělala v afektu,“ uvedl obhájce. „Nikomu jsem nechtěla ublížit. Byla jsem svědkem toho, jak dva policisté brutálně sadisticky týrají mého přítele. (…) Během několika vteřin jsem vyhodnotila tu situaci, kdy skutečně dochází už k něčemu, co je daleko za čarou profesionálního policejního výkonu,“ uvedla Krejčová během soudního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1.

Devadesátikilový policista Dlesk skončil po útoku studentky podle policie na sedmidenní neschopence. „Udeřila mě rukou do ramene, potom mě chytila zezadu za krk z pravé strany, začala se mnou cloumat a poté na mě nalehla celou vahou na levé rameno. V tuto chvíli mi v rameni nějak křuplo a cítil jsem v rameni bolest,“ uvedl Dlesk při výslechu, jehož přepis má deník ECHO24.cz k dispozici.

„Útokem té ženy mi vzniklo bolestivé zranění, dle lékaře pohmoždění ramene. Toto mi vzniklo tím, jak na mě nalehla celým tělem a já byl uvolněn,“ dodal k incidentu policista, který za zranění dostal bolestné ve výši 1800 korun. Podle výpovědi jeho kolegy byl „viditelně otřesen“ a v obličeji měl po napadení „bolestivou grimasu“.

Může dívka zranit 90kilového policistu?

Podle expertů je však nepravděpodobné, že by dívka způsobila svou vahou zranění devadesátikilovému policistovi, který navíc prošel výcvikem. Obdobný názor vyjádřil i první znalecký posudek. Podle něho k poranění policisty „nemohlo dojít v průběhu údajného fyzického napadení mechanismem, který je zřetelně vidět na video záznamu“.

Záznam celého incidentu můžete zhlédnout zde:

Druhý posléze oslovený znalec to však připustil, podle něho „zranění poškozeného mohlo vzniknout konáním obviněné, neboť poškozený nebyl na takové jednání připraven“. Soud mu dal za pravdu. Prý je třeba vzít „v potaz, že k napadení došlo náhle, zezadu a ve chvíli, kdy to (policista) nemusel předpokládat“. Krejčovou uznal vinnou a uložil jí měsíční podmínku s roční zkušební dobou. Současně musí studentka FAMU pražské policii zaplatit odškodné ve výši necelých dvou tisíc korun.

Vedení policie ani ministerstvo není schopno vysvětlit, proč ve sboru může sloužit policista, který není fyzicky schopen odolat tlaku drobné studentky FAMU. Dotazy ohledně fyzické kondice členů policejních složek mluvčí pražské policie Andrea Zoulová odmítla komentovat. Ministerstvo vnitra zas odkázalo na policejní prezidium, které i přes výzvy nereagovalo.

„V dané věci dosud nebylo pravomocně rozhodnuto. Vzhledem k tomu se v současné době nebudeme k případu vyjadřovat. V obecné rovině je však nutno připomenout, že policista je v rámci výkonu služby úřední osobou ze zákona. Znamená to, že je osobou, které je prostřednictvím trestního zákoníku poskytována určitá ochrana,“ sdělila serveru Zoulová.

Policie se snažila „pomáhat a chránit“

Policie později uvedla, že se prý tímto zásahem snažila levicové aktivisty chránit před agresivními odpůrci migrantů. „Účastníků shromáždění Národní demokracie bylo na místě cca 500 a cca 20 jich jevilo známky agresivity a mohli využít anonymity davu a sedící odpůrce napadnout. Podstatným způsobem bránili ve výkonu práva shromažďovacího, kdy bránění v průvodu po ohlášené trase takovým skutkem rozhodně je,“ píše se v policejní zprávě.

Podle jednoho z účastníků poklidného protestu Ondřeje Slačálka však jediné nebezpečí, které skupince tehdy hrozilo, bylo právě ze strany policistů. Odpůrci migrantů prý mohli navíc shromáždění, které bylo řádně nahlášené pražskému magistrátu, obejít.

„Seděli jsme asi ve čtyřech vedle sebe, od demonstrujících neonacistů jsme byli odděleni policisty. Věděli jsme, že nám hrozí násilí od policistů, ale od nich ne. Průvod kolem nás projít mohl, rozhodně jsme nezabírali velký prostor,“ komentoval serveru Slačálek, který je sám souzen v přestupkovém řízení za neuposlechnutí výzvy policisty.

S tím souhlasí i advokát Uhl, zákrok byl podle něj v samotném základu neoprávněný. „Nebyly pro něj zákonné důvody. Demonstranti je mohli obejít. Existuje ustálená judikatura Nejvyššího správního soudu, která říká, že když jsou dvě shromáždění, která se konají blízko sebe a jedno shromážděni ohrožuje účastníky toho druhého, zakročit se má proti původcům ohrožení. Zakročovat proti potenciální oběti postrádá logiku,“ dodal obhájce.

Studentky Kateřiny Krejčové se zastaly i desítky pedagogů a studentů FAMU v čele s docentem Katedry dokumentární tvorby Vítem Janečkem. Čerstvou doktorandku FAMU a absolventku audiovizuálního studia podpořily dopisem, ve kterém označily její odsouzení mimo jiné za projev sílících sympatií policejních složek a státního zastupitelství vůči projevům rasismu a nenávisti.

„Případ Kateřiny Krejčové se začíná jevit spíš jako příklad jisté tendence, spíš než jako shodou okolností podrobně videodokumentovaný přehmat. Solidární podpora je minimum, co se dá udělat, je to pro ni i pro poukázání na ten trend, jehož součástí je více případů,“ komentoval serveru Janeček.

Čtěte také: Studentka FAMU měla zranit velkého policajta. Dostala podmínku.

Desítky lidí z FAMU podpořily ženu, která údajně napadla policistu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články