NOVÉ

Fenomenální úspěch 14letého Čecha: vyhrál v USA šachový šampionát

,

Mezinárodní úspěch českého šachisty

Témata: , ,

Český šachista Pavel Haase se stal absolutním, čtyřnásobným vítězem mezinárodního šampionátu mládeže, který se konal v americkém Las Vegas. V konkurenci 238 hráčů se tak stal prvním českým vítězem této soutěže a také vůbec prvním hráčem v historii šampionátu, jemuž se povedlo vyhrát všechny tyto mládežnické kategorie najednou. Pavel navštěvuje pražské gymnázium Nový Porg a hraje za místní šachový klub.

Mezinárodní šampionát mládeže se koná v rámci tradičního amerického šachového festivalu Las Vegas Chess Festival, který je americkou šachovou událostí roku.

Vítěz soutěže, 14letý Pavel Haase, obhájil post šampiona a s převahou vyhrál turnaj rapid šachu (Trophy-Open), bleskového šachu (14-Under-Blitz), hlavní šampionát (14-Under) a uspěl i v řešení šachovým diagramů (Puzzle). Během 26 let historie festivalu se ještě nikomu takový úspěch nepovedl.

Ze sehraných 21 šachových partií jich Haase 20 vyhrál a jednu remizoval. Mladík je hráčem šachového klubu ŠK PORG Praha, několikanásobným mistrem republiky, šachovým vicemistrem Evropské unie a finalistou mezinárodního turnaje na Gibraltaru.

Úspěch na šachovém festivalu v Las Vegas zaznamenal i chlapcův trenér Josef Přibyl, který se v turnaji Under 2300 dělil o 1.-5. místo.

Z nového čísla Kdo je zklamán z Trumpa, může se inspirovat u Putina. Exkluzivní rozhovor s Timothy Snyderem

Echo týdne: Smrt za smrt ● Komentář: Přízrak Putina rozkládá Ameriku ● Esej: Práce 4.0 v časech průmyslu 4.0 ● Fokus: Mýtus německé denacifikace ● Esej: Martin Luther a „informační revoluce“ ● Rozhovor s Vladimírem Birgusem: Snažím se být nepozorovatelný ● Umění a kritika: Dole básník, nahoře klaun ● Seriál Velcí Češi: Filozof selského rozumu ● Kulturní tipy ● Přeceňovaný a podceňovaný: Milan Štěch vs. Josef Středula ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Žádný důchod, ale žebrání o polévku Ministr financí předpověděl katastrofu penzijního systému. Jak k tomu dojde?
Speciální příloha: Karlovy Vary a film Tipy na podívanou i zážitky

Přejít na diskusi