NOVÉ

Fenomenální úspěch 14letého Čecha: vyhrál v USA šachový šampionát

,

Mezinárodní úspěch českého šachisty

Témata: , ,

Český šachista Pavel Haase se stal absolutním, čtyřnásobným vítězem mezinárodního šampionátu mládeže, který se konal v americkém Las Vegas. V konkurenci 238 hráčů se tak stal prvním českým vítězem této soutěže a také vůbec prvním hráčem v historii šampionátu, jemuž se povedlo vyhrát všechny tyto mládežnické kategorie najednou. Pavel navštěvuje pražské gymnázium Nový Porg a hraje za místní šachový klub.

Mezinárodní šampionát mládeže se koná v rámci tradičního amerického šachového festivalu Las Vegas Chess Festival, který je americkou šachovou událostí roku.

Vítěz soutěže, 14letý Pavel Haase, obhájil post šampiona a s převahou vyhrál turnaj rapid šachu (Trophy-Open), bleskového šachu (14-Under-Blitz), hlavní šampionát (14-Under) a uspěl i v řešení šachovým diagramů (Puzzle). Během 26 let historie festivalu se ještě nikomu takový úspěch nepovedl.

Ze sehraných 21 šachových partií jich Haase 20 vyhrál a jednu remizoval. Mladík je hráčem šachového klubu ŠK PORG Praha, několikanásobným mistrem republiky, šachovým vicemistrem Evropské unie a finalistou mezinárodního turnaje na Gibraltaru.

Úspěch na šachovém festivalu v Las Vegas zaznamenal i chlapcův trenér Josef Přibyl, který se v turnaji Under 2300 dělil o 1.-5. místo.

Z nového čísla Své viny nedokážu úplně sečíst, říká Lubomír Zaorálek

Echo týdne: He is (Parou) back ● Téma: Stará zbraň ● Svět: Startup Macron se stal monopolem ● Fokus: Nejdivnější lidé na světě ● Komentář: Muž, který znal smysl soutěžení ● Rozhovor s Vratislavem J. Slezákem: Věrný pes se podobá svému pánovi ● Kulturní tipy ● Postavy ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Patriarcha a jeho sen o evropské říši Helmut Kohl: těžká politická váha ze staré školy, přispěl k vítězství Západu ve studené válce, stabilizoval Německo a nastartoval sjednocení Evropy
Johannes Gutenberg a zrod západního světa Muž, který vynalezl knihtisk, dokázal změnit a posunout svět víc než králové a prezidenti

Přejít na diskusi