Žádný únos, byli hosty rozvědky. Češi padli do léčky tajných služeb

Pozadí únosu v libanonu

Žádný únos, byli hosty rozvědky. Češi padli do léčky tajných služebAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pětice Čechů propuštěná v pondělí po sedmiměsíčním pohřešování v Libanonu nebyla unesena. Podle tamního deníku An-Nahár Češi pobývali v Libanonu jako hosté na utajovaném místě a libanonské bezpečnostní zdroje o nich věděly. Cílem toho bylo vytvořit tlak na české úřady a přinutit je tím k propuštění agenta Hizballáhu Alího Fajáda zadrženého v ČR v rámci zatýkání, jehož cílem byli členové Hizballáhu působící v Evropě, píše list. Češi prý padli do léčky připravené libanonskou tajnou službou.

Server Ya Libnan napsal, že letadlo, které přiletí do Bejrútu vyzvednout propuštěné Čechy, bude mít na palubě Fajáda. Fajád prý vystoupí z letadla a Češi pak poletí do Česka. Vládní speciál odletěl z Prahy ve středu ve 14 hodin. Případem se zabývá také libanonský list The Daily Star. Podle něj Fajádova rodina tvrdí, že Fajád je stále v ČR ve vězení a nebyl propuštěn.

Čtěte také: Do Libanonu odletěl speciál. Na palubě je také Šlachta

Ya Libnan také připomíná, že velitel libanonské tajné služby Abbás Ibráhím je velmi blízce svázán s Hizballáhem. Tato šíitská organizace má v Libanonu své zástupce v parlamentu a je také ve vládě. Má však ozbrojené křídlo, které bojuje proti Izraeli a je zapojeno na straně syrské armády také do současného konfliktu v Sýrii.

Byla to léčka? Selhaly tajné služby?

Pětice Čechů unesených loni v červenci v Libanonu prý padla do léčky připravené libanonskou tajnou službou, která chtěla dostat z Česka Fajáda. Prostředník údajně nabízel informace o Pavlu Hrůzovi, Čechovi uneseném o několik měsíců dříve v Libyi. Zatímco česká civilní rozvědka tuto nabídku považovala za past, Vojenské zpravodajství poslalo do Libanonu důstojníka Martina Psíka. Mezi českými tajnými službami selhala komunikace, míní česká média. 

Podle deníku Právo byl tím, kdo s nabídkou důležitých informací o uneseném Čechovi v Libyi přišel za tuzemskou vojenskou tajnou službou, přímo představitel libanonské vojenské tajné služby. „Objevil se tam člověk, který za peníze nabízel možnost dostat se k novým poznatkům o našem člověku v Libyi s tím, že je potřeba odjet do Libanonu, kde čeká možný kontakt. Naše civilní rozvědka to odmítla, ale Vojenské zpravodajství se chytilo,“ řekl nejmenovaný zdroj deníku.

Podle médií ale civilní rozvědka věděla díky zprávě z ministerstva zahraničí o tom, že Libanonci českým diplomatům v Bejrútu vyhrožovali odvetou za Fajádovo zatčení. O tomtéž varování neměla tušení armádní tajná služba, ta civilní jí informaci nepředala, napsala Mladá fronta Dnes (MfD). Server Neovlivní.cz upozornil, že civilní rozvědka se svými pochybnostmi ohledně operace vojákům nesvěřila ani poté, co již věděla, že armádní špioni nabídku z Libanonu hodlají přijmout. Podle jiného zdroje MfD civilní rozvědčíci nestihli v rychlosti výpravu přichystat a armádní rozvědka byla rychlejší.

Spolupracoval Fajád s českými tajnými službami?

Cestu později unesených Čechů do Libanonu Fajád údajně z vězení připravoval ve spolupráci s někým z českých tajných služeb, píše MfD. Podle deníku řekl Fajád detektivům vyšetřujícím únos, že poskytl někomu z tajné služby peníze za to, že cesta jeho právníka bude mít oficiální krytí. Fajádův advokát Vladimír Řičica ani policisté nechtěli tyto informace komentovat, uvedla MfD.

Podle informací Lidových novin policie pracuje s podezřením, že českou pětici do Libanonu mohl vylákat právní koncipient, který byl údajně napojen na Fajádovu rodinu. Že by se jednalo o předem domluvený únos, však odmítla Fajádova rodina i jeho právní zástupce.

Fajád je v Česku od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádají Spojené státy. V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění – Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým v USA hrozí až doživotí, musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Jeho úřad současný vývoj kolem kauzy nekomentoval.

Čtěte také: Pětice Čechů unesených v Libanonu je na svobodě, poletí pro ně letadlo

Podle libanonské bezpečnosti byl spolu s pěti Čechy propuštěn také Fajádův bratr Saíb, který byl řidičem skupiny, a všech šest mužů je teď v rukou libanonského rozvědky. „Vše, co víme, je, že všichni jsou v rukou tajné služby a jsou vyslýcháni v souvislosti s únosem. Další informace nemáme. Řekli nám, že výslech je prováděn tajně. Byli prý nalezeni v pondělí v sedm hodin večer ve vesnici Majdún v údolí Bikáa,“ řekl Laháf.

Rodina tvrdí, že zatčení jejich příbuzného nemá nic společného se zbraněmi nebo drogami. „Byl zadržen svévolně, český ministr spravedlnosti potvrdil, že Alího zadržení je politické a že proti němu nemají žádné důkazy,“ řekl Laháf deníku.

Čtěte také: Výměnu pěti Čechů za Alího Fajáda prý prosadil ministr Pelikán

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články