Stíhá svědka proti Rittigovi, sama bude vyšetřovaná

kauza opencard

Stíhá svědka proti Rittigovi, sama bude vyšetřovaná
Vladimír Sitta při převzetí ceny Nadačního fondu proti korupci Foto: ČTK
1
Domov
Sdílet:

Jeho informace vedly k zatčení Ivo Rittiga. Nyní Vladimír Sitta sám čelí stíhání a tvrdí, že jde o pomstu „organizovaného zločinu“. Stíhání proti němu vede státní zástupkyně, kterou poslanci podezřívají z krytí viníků kauzy Opencard.

Vladimír Sitta upozornil policii před několika lety na to, že z pražského Dopravního podniku odchází polovina z ceny za každou jízdenku přes podezřelou zprostředkovatelskou firmu na karibské Panenské ostrovy. Sitta pracoval jako obchodní ředitel ve firmě Neograph, kde se jízdenky tiskly a kterou podle policie ovládli Rittigovi lidé.

Policie v únoru obvinila z vyvádění desítek milionů korun právě Rittiga a další čtyři muže. Několik týdnů poté, co Sitta na konci roku 2011 promluvil o tunelu z Dopravního podniku v médiích (a předtím se obrátil na protikorupční policii), obvinila ho jiná složka policie z údajného tunelování společnosti Neograph ve prospěch své nové firmy. Něco takového ale Sitta odmítá: „Musel bych být blázen, abych šel na protikorupční policii a čtyři měsíce na to začal ze své společnosti do Neographu převádět nějaké faktury,“ říká Sitta.

Stíhání proti němu vede Dagmar Máchová z Městského státního zastupitelství v Praze. Jde o stejnou návladní, kterou má nyní prověřit čerstvě zřízená parlamentní komise za to, že v kauze Opencard nejsou souzeni lidé, kteří za ztrátovým projektem stáli, ale pouze řadoví úředníci.

"Může jít o křivé obvinění"

Po zadržení a obvinění Ritiga v polovině letošního února vypovídal Sitta proti němu coby klíčový svědek na policii. Trvalo to jen pět dní a vyšetřovatel pod dozorem státní zástupkyně Máchové rozšířil obvinění proti Sittovi o další údajnou škodu vůči Neographu ve výši pěti milionů, které se měl bývalý obchodní ředitel Sitta dopustit. Kvůli jeho stíhání mu byl také dříve pozastaven výkon funkce soudního znalce.

„Pro ně samozřejmě je lepší, pokud budu chodit vypovídat jako nevěrohodný svědek. To je podle mě hlavní motiv celého stíhání, plus nějaká pomsta, kterou si na mně uspokojují,“ je přesvědčen Sitta.

V případě pana Sitty to vyšetřování trvá přes dva roky a nic se neděje. Státní zástupkyně naše stížnosti bez většího odůvodnění odmítá.

V případě jeho stíhání je skutečně několik nestandardních okolností. Podle zákona by měla policie trestní stíhání uzavřít obžalobou, nebo odložit do šesti měsíců – kromě mimořádně komplikovaných kauz.

„V případě pana Sitty to vyšetřování trvá přes dva roky a nic se neděje. Státní zástupkyně naše stížnosti bez většího odůvodnění odmítá. Nelze se divit, pokud takovýto přístup vzbudí dojem, že celé trestní stíhání je pouhá šikana,“ prohlašuje Sittův advokát Petr Kočí.

Právník a bývalý státní zástupce Stanislav Mečl, který se s obsahem trestního stíhání vůči Sittovi seznámil, také nepovažuje postup policie za příliš přesvědčivý. „Mluví se tam například o zakládání dceřiných společností, což samo o sobě není ještě trestná činnost,“ říká Mečl. Jde podle něj o účelové stíhání, jak tvrdí Sitta? „Věřím, že tomu tak není. Ovšem pokud se tak děje, může samozřejmě jít o trestný čin křivého obvinění.“

Fond proti korupci: Máchová je nevěrohodná

Státní zástupkyně Máchová i mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová se ke kauze odmítly vyjádřit s tím, že stíhání stále probíhá. Zenklová dodala, že případ je pod dohledem vrchního státního zastupitelství. K případu se nevyjadřuje ani autor trestního oznámení na Sittu Jan Janků, spolumajitel jízdenkové firmy Neograph, který čelí s Rittigem stíhání za tunel do Karibiku.

„Podle mě je paní Máchová nevěrohodná osoba, protože řeší kauzu Opencard už několik let s jediným výsledkem - a to obžalobou skupiny úředníků a obviněním představitelů magistrátu, kteří rozhodně nebyli těmi, kdo řídil ten zpackaný projekt Opencard,“ říká Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci a bývalý důstojník BIS, který v minulosti toky peněz z Dopravního podniku mapoval. “Pravděpodobnost, že doktorka Máchová postupuje účelově i v případě pana Sitty, je z mého pohledu vysoká,“ dodává Soukenka. Nadační fond loni Sittu podpořil cenou udělovanou oznamovatelům korupce.

Zmíněná státní zástupkyně Máchová měla pod palcem mimo jiné případ Jiřího Chytila, který byl klíčovým svědkem policie v kauze Opencard. Na rozdíl od primátora Pavla Béma a dalších vůbec neobviněných funkcionářů magistrátu to byl však právě Chytil, kdo skončil v únoru u soudu s (podmíněným) trestem.

Sdílet:

Hlavní zprávy