Řekni, kde ty příjmy jsou

Témata: ,

Pokud kdokoliv položí nepříjemný dotaz nebo se vyjádří jen trochu kriticky na adresu ministra financí Andreje Babiše, je častován sprškou urážek, obvinění a nepravd. Jeden je buď zkorumpovaný, nebo je to zhrzený a vždycky jím vyhozený zaměstnanec. Andrej Babiš dodnes nepochopil, co je demokracie nebo co znamená žít ve svobodné společnosti. Rozděluje lidi na ty, kdo ho podporují a slouží mu, ty, kteří mu jdou raději z cesty, a všichni ostatní jsou pro něj nepřátelé, kteří jsou někým placeni, aby mu škodili.

Andrej Babiš třeba vůbec nepochopil, jaká má být role médií ve svobodné společnosti. Předpokládal, že když si koupí vydavatelství Mafra, kam spadá iDNES, Lidovky.cz, MF Dnes, Lidové noviny, deník Metro či televize Óčko, a k tomu přidá Rádio Impuls, paralyzuje mediální scénu tak, aby nikdo neohrožoval jeho vládnutí a cestu k moci. Nepřijal, že všichni nejsou jeho zaměstnanci a že jsou lidé, kteří mají jiný hodnotový žebříček a chtějí žít v demokratickém systému, pro jehož fungování jsou zásadní svobodná a nezávislá média.

Když Andrej Babiš převzal Mafru a Lidové noviny, oznámili jsme mu, že končíme. Nedovedli jsme si představit pracovat pro jednoho z nejvýznamnějších ekonomických hráčů v zemi a zároveň vlastníka silné politické strany. Na našem rozhodnutí nebylo nic osobního, jen jsme chtěli dělat svoji práci tak, abychom se před svými čtenáři nemuseli stydět a aby naši čtenáři mohli důvěřovat tomu, co píšeme. To Andrej Babiš nebyl schopen přijmout.

Nechápe totiž, že média nemají sloužit svému vlastníkovi, ale čtenářům. Od chvíle, co jsme založili deník Echo24 a Týdeník Echo, nás napadal a obviňoval. Nikdy ale svá nepravdivá tvrzení nebyl schopen prokázat.

Nyní však stojí před vážným podezřením on sám. Nedokáže vysvětlit příjmy na nákup dluhopisů své vlastní společnosti Agrofert, které si pořídil za 1,2 miliardy korun. Není také zřejmé, zda peníze na účet Agrofertu skutečně doputovaly, a velmi podivuhodný je fakt, že tyto veřejně obchodované cenné papíry koupil jen on sám.

Andrej Babiš nepopírá, že tak optimalizoval své daňové povinnosti. Je ale důležité, aby okolnosti těchto finančních operací vysvětlil. Byl to totiž právě Andrej Babiš, který do politiky vstoupil s heslem boje proti korupci, boje proti neplacení daní a s požadavkem na transparentnost státu.

Další články čtěte na EchoPrime
nebo v Týdeníku Echo

Z nového čísla Megan Meierová: oběť reálné „Modré velryby“. Hrůzu nepředstavují kurátoři z Ruska, ale velmi lidští lidé

Echo týdne: S Uberem se bude jezdit všude (kromě Brna) ● Téma: Macronovská Francie ● Komentář: Britové se posilují na odchod z EU ● Komentář: Přípravná dělostřelba ● Fenomén: George Soros, filantrop s dlouhými prsty ● Salon: Drsná pravda stavebního zákona ● Svět: Ramzan Kadyrov: Putinův údělný kníže ● Rozhovor s Janem Slovákem: Já jsem asi Nečech i Neslovák ● Umění a kritika: Návrat k temným břehům Topollandu ● Recenze: Sestup a pád sympatického žvanila ● Kulturní tipy ● Seriál Velcí Češi: Věrni sobě ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný: FC Barcelona vs. FC Barcelona ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Mráz přichází z finančního úřadu Pokladny EET likvidují městské čtvrti, příjmy státu však nezvýšily
Chemický útok zavinil Asad. A Trump protáhne válku Západní politici žijí v klamu, že dělají v Sýrii dobrou věc, ale nejsou schopni své cíle uskutečnit, říká expert Christopher Phillips

Přejít na diskusi