Řekni, kde ty příjmy jsou

Témata: ,

Pokud kdokoliv položí nepříjemný dotaz nebo se vyjádří jen trochu kriticky na adresu ministra financí Andreje Babiše, je častován sprškou urážek, obvinění a nepravd. Jeden je buď zkorumpovaný, nebo je to zhrzený a vždycky jím vyhozený zaměstnanec. Andrej Babiš dodnes nepochopil, co je demokracie nebo co znamená žít ve svobodné společnosti. Rozděluje lidi na ty, kdo ho podporují a slouží mu, ty, kteří mu jdou raději z cesty, a všichni ostatní jsou pro něj nepřátelé, kteří jsou někým placeni, aby mu škodili.

Andrej Babiš třeba vůbec nepochopil, jaká má být role médií ve svobodné společnosti. Předpokládal, že když si koupí vydavatelství Mafra, kam spadá iDNES, Lidovky.cz, MF Dnes, Lidové noviny, deník Metro či televize Óčko, a k tomu přidá Rádio Impuls, paralyzuje mediální scénu tak, aby nikdo neohrožoval jeho vládnutí a cestu k moci. Nepřijal, že všichni nejsou jeho zaměstnanci a že jsou lidé, kteří mají jiný hodnotový žebříček a chtějí žít v demokratickém systému, pro jehož fungování jsou zásadní svobodná a nezávislá média.

Když Andrej Babiš převzal Mafru a Lidové noviny, oznámili jsme mu, že končíme. Nedovedli jsme si představit pracovat pro jednoho z nejvýznamnějších ekonomických hráčů v zemi a zároveň vlastníka silné politické strany. Na našem rozhodnutí nebylo nic osobního, jen jsme chtěli dělat svoji práci tak, abychom se před svými čtenáři nemuseli stydět a aby naši čtenáři mohli důvěřovat tomu, co píšeme. To Andrej Babiš nebyl schopen přijmout.

Nechápe totiž, že média nemají sloužit svému vlastníkovi, ale čtenářům. Od chvíle, co jsme založili deník Echo24 a Týdeník Echo, nás napadal a obviňoval. Nikdy ale svá nepravdivá tvrzení nebyl schopen prokázat.

Nyní však stojí před vážným podezřením on sám. Nedokáže vysvětlit příjmy na nákup dluhopisů své vlastní společnosti Agrofert, které si pořídil za 1,2 miliardy korun. Není také zřejmé, zda peníze na účet Agrofertu skutečně doputovaly, a velmi podivuhodný je fakt, že tyto veřejně obchodované cenné papíry koupil jen on sám.

Andrej Babiš nepopírá, že tak optimalizoval své daňové povinnosti. Je ale důležité, aby okolnosti těchto finančních operací vysvětlil. Byl to totiž právě Andrej Babiš, který do politiky vstoupil s heslem boje proti korupci, boje proti neplacení daní a s požadavkem na transparentnost státu.

Další články čtěte na EchoPrime
nebo v Týdeníku Echo

Z nového čísla Degenerace myšlení českých dětí. Proč umíme čím dál hůř počítat a logicky myslet?

Echo týdne: Džihádista, na kterého se zapomnělo ● Komentář: Sněmovna ztraceného času ● Komentář: Jak Trump poráží fakta ● Analýza: Privatizace nemocnic se blíží ● Salon: Koho ještě zajímají Oscaři? ● Historie: Fučíkovo srdce na oprátce ● Svět: Tajemství synopse a katedrály ● Fokus: Jako v House of Cards ● Esej: Limity fikce ● Rozhovor se scenáristkou Terezou Brdečkovou: Nemáme právo soudit, ale každý může říct své ● Umění a kritika: Namaluj to hodně černě, umělče! ● Recenze: Antonín Dvořák, vyhlášený řezník ● Kulturní tipy ● Styl: Cena Klubu Za starou Prahu ● Styl: Moser v Obecním domě ● Přeceňovaný vs. podceňovaný: Martin Komárek vs. Jiří Komárek ● Technologie ● Aplikace ● Auto    

Trump je stejně důležitý zlom, jako byl rok 1989 V dobách epochálních změn nezáleží na institucích, ale na lidech. Možné je všechno, říká známý politolog Ivan Krastev
Jaromír Jágr: naše slunéčko Nejlepší český hokejista je konstantou této společnosti. Navíc plní skvěle i roli, kterou má veřejná osoba hrát

Přejít na diskusi