Češi vyrážejí na Kubu. Než tam skončí socialismus

Levná destinace. To brzy skončí

Češi vyrážejí na Kubu. Než tam skončí socialismusNOVÉ
Ilustrační foto z Havany Foto: Foto: Shutterstock
1
Ekonomika
Tomáš Pergler
Sdílet:

Jeden z posledních komunistických skanzenů na světě láká čím dál víc Čechů. Návštěvníci Kuby mají jednu z posledních šancí zažít specifickou atmosféru s typickými americkými bouráky z 50. let, oprýskanými koloniálními budovami, ale i nízkými cenami. Ostrov po více než půlstoletí uvolňuje vztahy se Spojenými státy a s rostoucím přílivem návštěvníků z USA a dolarů z něj přestane být svérázná a levná destinace.

„Za prvních pět měsíců roku 2015 vzrostly prodeje letenek na Kubu o 91 procent,“ řekla Věra Janičinová, obchodní ředitelka prodeje letenek společnosti Student Agency. Vyšší poptávku hlásí také cestovní kanceláře. „Kuba patří mezi nejoblíbenější exotické destinace. Jedná se patrně o jedno z posledních období, kdy je možné navštívit Kubu tak, jak je,“ zdůraznila mluvčí Firo-tour Eva Němečková.

Agentura Invia, která je největším tuzemským prodejcem zájezdů přes internet, registruje dvacetinásobný zájem o zájezdy na Kubu ve srovnání s loňskem. „V rámci prodeje dovolených na léto 2015 v režimu first minute se Kuba umístila v první třicítce nejoblíbenějších destinací českých turistů,“ uvedl marketingový ředitel Invie Michal Tůma.

Týdenní dovolená na Kubě se dá pořídit od zhruba 40 tisíc korun, v červenci a srpnu stojí zhruba o 20 procent více. Podle Invie utrácejí Češi za dovolenou na Kubě v průměru 33 tisíc korun na osobu.

Zřizuje se přímá letecká linka

Cestování na karibský ostrov se Čechům výrazně usnadní na konci letošního roku, kdy společnost Travel Service zavede novou pravidelnou linku do kubánského Varadera. Bude se létat dvakrát týdně, ve středu a v sobotu. Dosud museli tuzemští cestující přestupovat, například v Moskvě nebo ve Frankfurtu.

Pro hospodářský rozvoj Kuby je klíčová spolupráce se Spojenými státy, které vůči ostrovu stále uplatňují obchodní embargo. Havana a Washington se začaly pozvolna sbližovat poté, co kubánský vůdce Fidel Castro předal v roce 2008 vedení země svému bratrovi Raúlovi.

Čtěte také: Obama: Studená válka skončila, Kuba už není hrozbou pro USA

Kuba už teroristům nepomáhá, USA tam pošlou velvyslance

Letos v lednu USA zrušily některá hospodářská omezení, poté, co kubánské úřady propustily více než 50 disidentů. Na konci května pak Spojené státy vyškrtly Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus, což byla podmínka k obnovení diplomatických styků.

Sdílet:

Hlavní zprávy