Výzvu vědců podepsal omylem i Konvička, pak ji označil za pitomost
Podporuje 'islamofob' muslimy?
Výzvu českých vědců, kteří varují před narůstajícím vlivem xenofobie a extremistických hnutí, podpořil i docent Jihočeské univerzity a lídr spolku Blok proti islámu Martin Konvička. Známý odpůrce islámu to uvedl na svém facebookovém profilu s tím, že výzvu podpořil omylem. Později pro ECHO24.cz dodal, že i když se samotným textem petice souhlasí, vzhledem k okolnostem, ji považuje za pitomost.
Vědci Helena Illnerová, Václav Hořejší, Martin C. Putna, Michael Romancov nebo Jiří Grygr jsou jen malou ukázkou českých osobností, které připojily svůj podpis pod internetovou petici, jež nabádá k rozumnému přístupu vůči uprchlíkům a odporu vůči xenofobii. Mezi signatáři jsou hojně zastoupeni akademici, kteří jsou dlouhodobě známí svým pozitivním vztahem k uprchlíkům.
Tím spíš bylo překvapivé, že svůj podpis pod výzvu vědců připojil i Martin Konvička, který je pravděpodobně nejhlasitějším kritikem islámu v České republice a který proslul svými nevybíravými výroky na adresu muslimů. Konvička, který se jinak sám pohybuje v akademické sféře, výzvu podpořil omylem, když „ze zvědavosti“ klikl na e-mail, který vyjadřoval ověření jeho podpisu.
PETICE: Vědci proti strachu a lhostejnosti
Známý odpůrce islámu dodal, že za připojením jeho podpisu bude zřejmě stát nějaký vtipálek. Lidé totiž podpisy k výzvě českých vědců připojují tak, že na jejich webových stránkách vyplní své osobní údaje – nehledě na to, jestli jsou pravdivé či nikoli. Mezi políčky, jež je potřeba vyplnit, figuruje mimo jiné i e-mailová adresa, na níž po odeslání údajů přijde petentovi zpráva s odkazem. Po kliknutí na odkaz – byť neúmyslném – se dotyčný zařadí mezi signatáře petice.
‚S textem souhlasím, kontext mi vadí‘
Když Konvička zjistil, že se omylem připojil k výzvě českých vědců, označil petici jako podvodnou. Později však toto obvinění vysvětlil tím, že jej není možné brát vážně. „Bylo to brzy po ránu, zrovna jsem popíjel ranní kávu, když jsem zmíněný příspěvek psal. Na odkaz jsem klikl sám ze zvědavosti, takže z toho nehodlám dělat žádnou politickou kauzu,“ sdělil serveru ECHO24.cz. Zároveň znovu připomněl svůj častý argument, že příspěvky na jeho osobním profilu nelze brát závazně.
Konvička zároveň uvedl, že s textem výzvy českých vědců jako takovým prý souhlasí: „V tom textu není nic, pod co by se slušný člověk nedokázal podepsat. I my jako iniciativa IvČRN jsme proti násilí vůči uprchlíkům.“ Dodal ale, že vzhledem k okolnostem, seznamu osobností, které výzvu podpořily a (podle jeho názoru) jednostrannému vyznění, s peticí nesouhlasí a považuje ji za „pitomost“, kterou má na svědomí skupina „duševně mdlých kolegů z akademické sféry“.
Výzvu českých vědců do středečního odpoledne podpořilo 2293 českých vědců a 3183 občanů. Tato čísla však nejsou konečná. Jednak proto, že neustále přibývají noví petenti a jednak proto, že někteří naopak ubývají – i když je podpis potřeba ověřit e-mailem, občas se mezi signatáři objeví i očividně falešný podpis. Podle komentářů na Facebooku tak mezi petenty dočasně figuroval například člověk se jménem Adolf Hitler nebo osoba s povoláním „terorista“.
V textu, který jednotliví petenti podporují svými podpisy, se mimo jiné uvádí, že vůči uprchlíkům je potřeba přistupovat rozumně a na základě vlastního úsudku. Autoři zároveň nabádají politiky, aby se nesnižovali k populismu a nehráli na antiimigrantskou notu. I když výzvu čekých vědců řada lidí přijala pozitivně, objevily se i názory, že zvolená forma není úplně nejvhodnější. Kromě antiislámských iniciativ jako je IvČRN se tak proti výzvě vymezil například prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček, který sdělil, že výzva podle něj „pouze prohlubuje příkop mezi takzvanými elitami a českou společností“.