Bagdád má starostku. Irácké hlavní město vede zkušená úřednice
Starostka v islámském městě
Poprvé v historii se starostkou iráckého hlavního města Bagdádu stala žena. Stavební inženýrka Zekra Alwachová. Předchází ji pověst mimořádně schopné technokratky bez výrazné politické orientace. Její jmenování považují za krok správným směrem zejména kritici potlačování ženských práv v Iráku, informovalo Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL).
Zekra Alwachová nastupuje na radnici z pozice generální ředitelky na iráckém ministerstvu pro vyšší vzdělání. Držitelka doktorátu v oboru stavebnictví střídá odvolaného Naíma Abúba al Kabího. Toho irácký premiér Hajdar Abádí odvolal 17. února, protože nezvládl zastavit korupci a násilí. Informaci potvrdil mluvčí irácké vlády.
„Abadí vyhodil starostu Naíma Abúba a jmenoval Dr. Zekru Alwachovou,“ uvedl mluvčí Rafid Džuburi. Dodal, že opatření nebylo myšleno jako trest pro bývalého starostu, přestože na veřejnosti se často hovořilo o jeho nekompetentnosti.
Congrats to Zekra Alwach for becoming #Baghdad ‚s first female mayor http://t.co/XW2aozYnj3 #womanleaders pic.twitter.com/tC0a9twE5M
— Women Public Service (@WPSProject)
22. Únor 2015
Díky jmenování Alwachové se Irák stal jedinou arabskou zemí, jehož hlavní město vede žena. Jako starostka bude Alwachová přímo jednat také s premiérem. Její pozice není snadná. Převzala město v době, kdy Irák, stejně jako celý region, ohrožuje vzestup radikálního Islámského státu. Přímo v Bagdádu se množí teroristické útoky. Situaci ztěžuje všudypřítomná korupce a slabá ekonomika.
Účast žen na vysokých administrativních pozicích je v Iráku mizivá. Země je spíše známá potlačováním práv žen a častému násilí vůči nim. Podle loňské zprávu OSN je téměř čtvrtina iráckých žen starších dvanácti let negramotná. Jenom přibližně 14 procent dostane šanci pracovat.