Za euro jen 15 korun. Ministerstvo chce řešit směnárnu v centru Prahy

Past na turisty

Za euro jen 15 korun. Ministerstvo chce řešit směnárnu v centru PrahyNOVÉ
Směnárna na Staroměstském náměstí Foto: FOTO: ECHO24.cz
2
Domov
Barbora Pánková
Sdílet:

Praha má další mezinárodní ostudu. Poté, co o jejích nepoctivých taxikářích referují už roky světové zpravodajské deníky i turističtí průvodci celého světa, se nyní na internetu mohutně sdílí video, které varuje před pastí na turisty. Internetová televize Stream.cz natočila v angličtině reportáž, ve které ukazuje, že směnárna v samém srdci hlavního města bezostyšně odírá turisty. Na každém euru totiž tato směnárna vydělává oproti běžnému kurzu cca 12 korun.

Zatímco většina směnáren či bank nabízí za euro zhruba 27 korun. Směnárna Chequepoint na rohu Železné ulice a Staroměstského náměstí, jen pár metrů od největší turistické atrakce – staroměstského orloje – nabízí za euro jen cca 15 korun. Pokud si tedy turista chce vyměnit 100 eur, získá zde 1500 korun. V jiné směnárně by přitom dostal téměř 2700 korun.

Kurzovní lístek
Kurzovní lístek Foto: FOTO: ECHO24.cz

Tato letitá praxe se sice nelíbí úřadům, nikdo s ní však údajně nedokáže nic dělat, protože směnárna má právo vypsat jakýkoli kurz a turisté mají možnost si své peníze vyměnit kdekoli jinde. Nyní po odvysílání reportáže se však chce „pastí na turisty“ zabývat ministerstvo pro místní rozvoj, které má na starosti vytváření podmínek pro rozvoj turistického ruchu. „Ministerstvo zváží podání podnětu na dozorový orgán (Česká národní banka – pozn. red.). Každé upozornění na praktiky, které narušují dobré jméno České republiky jako turistické destinace, bude ministerstvem zkoumáno,“ řekl pro deník ECHO24.cz mluvčí úřadu Vilém Frček.

Také radnice Prahy 1, na jejímž území se tato směnárna nachází, říká, že nemůže nic dělat. „Tato konkrétní směnárna na Staroměstském náměstí dělá Praze ostudu, která se bude šířit rychle mezi turisty a jistě to nebude pozitivní propagace centra naší metropole. Mrzí nás, že nemáme jako městská část pravomoce v tom cokoliv dělat, ale musíme se držet zákonných norem,“ řekla pro ECHO24.cz mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Ceny jsou záležitostí směnáren

Na směnárny dohlíží jako jediná Česká národní banka. Ale co se týče cen, může kontrolovat jenom jejich uvedení „v přiměřené velikosti určitým a srozumitelným způsobem“. To jí dovoluje zákon o směnárenské činnosti č. 277/2013. Do výše cen, které podniky účtují zákazníkům, nezasahuje. „Výše směnných kurzů ani výše úplat za provedení směnárenského obchodu nejsou zákonem o směnárenské činnosti regulovány, a jejich stanovení je plně v kompetenci osob oprávněných provozovat směnárenskou činnost. V tomto směru tedy Česká národní banka není kompetentní jakkoliv zasahovat,“ uvedla pro deník Denisa Všetíčková z ČNB.

Jistou radu nabízí pouze ministerstvo financí. To naznačuje, že by se lidé, kteří se cítí nevýhodným kurzem znevýhodněni, mohli obrátit i na soud. „Spotřebitelé mají možnost bránit se prostřednictvím ustanovení o tzv. neúměrném zkrácení, které obsahuje občanský zákoník,“ uvedl serveru Echo24.cz mluvčí úřadu Jakub Vintrlík. Podle zákona č. 89/2012 Sb. mohou požadovat zrušení smlouvy, nebo narovnání „se zřetelem k ceně obvyklé“.

Čtěte také: ‚Vážně jste neplatil 79 dolarů v Death Wish Coffee?‘ Stát se to může i vám

Neprůhledné financování fondu Open Society a dalších nevládek?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články