2 Babiš a Čapí hnízdo

‚Kdo lže, ten krade!‘ U sněmovny se bude demonstrovat

, NOVÉ

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš nemluví pravdu a kdo lže, ten krade. Tvrdí to aspoň organizátoři demonstrace nazvané Pochod Čápů, která se bude konat tuto středu na Malostranském náměstí v Praze. Akce proběhne v těsné blízkosti Poslanecké sněmovny, kterou ve středu odpoledne čeká mimořádná schůze právě kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapího hnízda.

„Vzkážeme Andreji Babišovi, že si s Českou republikou nemůže dělat, co chce,“ píší organizátoři na stránce události, o niž má podle údajů na Facebooku zájem několik stovek lidí. Na přiloženém propagačním obrázku pak hovoří o tom, že „Andrej Babiš nemluví pravdu“ a že „kdo lže, ten krade“. Zároveň vyzývají ministra financí Babiše, aby podal demisi. „Náš stát není Čapí hnízdo. Nemůžeš si s ním dělat, co chceš, Andreji!“ doplňují.

Za protestním shromážděním stojí aktivisté ze skupiny Kaputin, kteří jinak organizují akce proti ruskému prezidentu Putinovi. Kromě aktivistů se na akci podílí i server Svobodné fórum. „Od akce si slibujeme, že půjde o humorný happening o nehumorné záležitosti dotačního podvodu Andreje Babiše. Neorganizujeme masovou akci, ale jde nám o symbolické vyjádření nesouhlasu,“ upřesnila redaktorka serveru Johana Hovorková.

Demonstranti se na Malostranském náměstí chtějí sejít ve středu v jednu hodinu odpoledne. Tedy dvě a půl hodiny před tím, než začne mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, která se nachází v těsné blízkosti pražského náměstí. Na schůzi se bude řešit právě případ údajného dotačního podvodu v kauze Čapího hnízda, jež bývá někdy označováno jako Babišova víkendová hacienda.

Babiš má během mimořádné schůze prozradit, kdo byl majitelem farmy na Benešovsku v době, kdy žádala o evropské dotace. Server HlídacíPes.org ale už teď uvádí, že držiteli anonymních akcií měli být Babišův „dvorní právník“ Václav Knotek a Gabriela Knapová, která prý rovněž pracuje v právním oddělení Babišova holdingu Agrofert.

Čtěte také: Akcie farmy Čapí hnízdo prý drželi Babišovi právníci

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2007 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu.

Pravice Babiše viní z účelového obcházení dotačních pravidel, neboť Agrofert by jako velká skupina neměla na evropský příspěvek nárok. Babiš prohlásil, že má čistý štít a že se na středeční sněmovní debatu těší.

Čtěte také: Exnáměstek potápí Babiše: Čapí hnízdo i úředníci jednali protiprávně

,

Hesla: , , ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.