1

Je hanba mít velvyslankyni v Sýrii

Diplomacie není vypínač o dvou polohách, připomíná spíš symfonický orchestr s množstvím nástrojů, témat, tónů a odstínů. Dobrá diplomatická kompozice má navíc obvykle hlavní motiv, odrážející zájmy země, její zahraničně-politické priority a její hodnoty. Málokdy lze označit diplomatický akt za stoprocentně správný nebo nesprávný. Ve většině případů lze ale odhadnout náklady a zisky s takovým aktem spojené.

Na hlavní motiv a tím pádem i na konzistentní zahraniční politiku rezignovala česká diplomacie již před časem. Z Černínského paláce, Strakovy akademie a Pražského hradu se ozývá pouze kakofonie často protichůdných akcentů, geopolitických orientací a chytráckých bonmotů. Česká zahraniční politika, která odrážela zásadní věrnost demokratickým hodnotám, lidským právům a spojeneckých závazkům, je nostalgickou vzpomínkou.

V této perspektivě je třeba vidět chytrou horákyni z Pražského hradu, která si ani nechce zkalit románek s Putinem, ani zkazit vyhlídky na vlídné přijetí v Bílém domě, nesmělé přitakávání české vlády a ministerstva zahraničí americkému raketovému útoku na Sýrii, kontrastující s chrabrým odhodláním všech ústavních činitelů udržet za každou cenu v chodu českou ambasádu v Damašku v čele s velvyslankyní.

Pokud někdy vycházela rovnice nákladů a zisků takového postoje ve prospěch setrvání ambasády, již dávno tomu tak není. Hájit zájmy českých občanů a občanů třetích zemí jako tzv. zájmové zastoupení je zejména během války úctyhodná činnost diplomatických misí, povětšinou z neutrálních zemí. Ale prakticky žádní čeští, američtí či evropští občané, jejichž zájmy by mohla česká ambasáda účinně bránit, již v Sýrii, či té její menší části, kontrolované Asadovým režimem, nejsou.

Někteří naši geopolitičtí stratégové se nechali slyšet, že česká ambasáda může hrát v nově propuklém konfliktu mezi Asadem a Spojenými státy, případně dalšími velmocemi, zprostředkující roli. Takový nápad nelze považovat než za slabomyslný. V případech vyjednávání o politickém ukončení konfliktu velmoci bez výjimky sahají k jednorázové či kyvadlové diplomacii, kterou obstarává zvláštní vyslanec. Mají pro to pádné důvody.

České velvyslanectví v Damašku nemá ani dostatečný personál, ani svobodu pohybu po celé zemi nutnou k získávání informací, ani jistotu dostatečné ochrany utajených informací. (Samozřejmě jako každá diplomacie máme k dispozici prostředky, kterými se informace mezi ústředím a zastupitelskými úřady vyměňují, ale integrita takového systému je ve válečném prostředí a v hlavním městě kontrolovaném diktátorským režimem nejistá.)

Bezpečnost našich lidí musí být samozřejmě jedním z hlavních kritérií při rozhodování o setrvání úřadu v Damašku. Ale ani bezpečnost úřadu není v diplomacii věcí bipolárního rozhodování. V situaci, kdy český úřad v Damašku je z praktického hlediska rukojmím Asadova režimu, je až příliš snadné zvyšovat či snižovat pocit jeho ohrožení v závislosti na tom, jak se budou čeští diplomaté chovat a jaké zprávy budou posílat. Odtud už je jen krůček k tomu, stát se Asadovou loutkou.

Hlavní důvod pro odvolání velvyslankyně Filipi do Prahy (který se nijak nedotýká její osoby či práce) však spočívá v tom, že demokratické země neudržují velvyslance u režimů páchajících válečné zločiny. Velvyslanec je přímým reprezentantem hlavy státu u jiné hlavy státu a jako takový ztělesňuje respekt své země vůči oné hlavě státu a přiznává jí legitimitu. Pokud se hostující stát dopustí něčeho nepřípustného a nehumánního, reaguje vysílající země minimálně tím, že odvolá svého velvyslance ke konzultacím do ústředí.

Možná, že existují důvody, i když o žádných nevím, proč by měl zastupitelský úřad v Sýrii setrvat pod vedením vyššího diplomata ve funkci chargé d‘affaires, ale velvyslankyně už dávno nemá v Damašku co dělat. Její přítomnost vrhá hanbu na Českou republiku a hanbu na nás všechny.

Děti na objednávku Posouvání hranic: Náhradní mateřství, výroba dětí na zakázku. Smíme všechno, co umíme?
Jsme poslední romantici Sochař a malíř Jaroslav Róna o židovských předcích, svých souputnících i dávných civilizacích

Hesla: , , , ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.