Chovanec: Věřím, že i ostatní zjistí, jaké je Babiš nebezpečí

TÝDENÍK ECHO

Chovanec: Věřím, že i ostatní zjistí, jaké je Babiš nebezpečíROZHOVOR
Milan Chovanec na sjezdu ČSSD Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

2
Domov
Daniel Kaiser
Sdílet:

Česká strana sociálně demokratická měla o víkendu v Brně volební sjezd, který byl zamýšlen jako demonstrace sebejistoty dosavadního vedení. Nicméně Bohuslav Sobotka ve volbě předsedy, v níž neměl soupeře, získal pouhých 67 procent hlasů a jeho favorit Milan Chovanec obhájil křeslo prvního místopředsedy proti vyzyvateli Jeronýmu Tejcovi jenom s 58 procenty. Chovanec opozici vůči své osobě vysvětluje hlavně tím, že je znám jako nejhlasitější kritik koaličního partnera Andreje Babiše. Jak doufá, i ta třetina v ČSSD už brzy prohlédne, že Babiš vede zemi de facto k totalitě.

Ve svém nominačním projevu jste burcoval před scénářem, v němž by se země po volbách ubírala směrem k Bělorusku. Čím nás Babiš táhne na východ?

Sociální demokracie přeci jen i se všemi svými chybami je určitou zárukou standardního vývoje po roce 1989, zárukou udržení demokracie a zárukou plurality, kdy se lidi nebojí říkat nahlas své názory. Když prohrajeme, jdeme k osvícené polodiktatuře. Jenže po osvíceném diktátorovi většinou přichází jeho syn, který už není osvícený. Když jsem se díval na průběh sjezdu ANO, šla z toho na mě jediná emoce: hrůza. Sjezd lidí, kteří nemluví a asi na nic nemají názor. To byl sjezd jednoho muže a komparzu. A jestli tohle má být naše budoucnost, tak tu já jsem už zažil. Já jsem zažil ve škole v Plzni, jak nás učili, že nás osvobodili Rusové, přitom jsme všichni věděli, že to není pravda. Já už nechci být mlčící většina, radši budu ten kluk, který v pohádce říká, že císař nemá šaty. Já už nikdy nechci žít ve lži, žil jsem v ní dost dlouho. Když pozorujete, jak u nás zase začíná bujet strach lidí se vyjádřit, to přece není dobře. Já jsem v roce ’89 nestál na náměstí a nezpíval s lidmi proto, aby se tohle vracelo.

Premiér Sobotka dává garanci, že nepřivede svou stranu do vlády premiéra Babiše. Je na to spoleh, nebo se ho strana po volbách zbaví a vpluje i do vlády premiéra Babiše?

Tak především – počkejte si na výsledek, ještě není nic hotovo. Paroubek měl preference skoro 40 procent, nakonec dostal 21. Andrej Babiš v mnoha lidech vyvolává otazníky, přeci i ten kongres musí v myslících lidech zanechat nějaký dojem.

A pokud přesto vyhraje?

Obávám se, že někteří lidé už na našem sjezdu propadli pocitu, že dnes se opravdu hraje o to, že po neúspěchu ve volbách budeme potřebovat lídra v procesu přimykání se k Babišovi. Jenže tenhle přístup byl sjezdem odmítnutý. Ti lidé nebyli zvoleni do vedení, prohráli úplně všechno. Bohuslav Sobotka na sjezdu celkem jasně řekl: Já nechci, aby ČSSD někomu dělala pitomce, podržtašku při nástupu de facto polototality. Načež získal 67 procent. Takže zárukou je nejenom předseda sám, zárukou je minimálně dvoutřetinová většina delegátů našeho sjezdu. Přičemž doufám, že těch 30 procent delegátů ještě prohlídne.

A vy osobně byste svoje účinkování ve vládě premiéra Babiše vyloučil stejně jako Sobotka?

Neumím si svou účast ve vládě Andreje Babiše představit.

Budete jako strana ještě zvedat otázku Babišova majetku, nebo vás jeho takzvaný audit příjmů přesvědčil?

Mně by stačila odpověď na jednu jedinou otázku: proč si Agrofert půjčuje od svého vlastníka za šest procent ve chvíli, kdy od banky by to měl za dvě? To mě zajímá, nic víc. Když se podíváte na rozsudek v kauze kolem Rittiga (myšlen rozsudek u firmy Oleo Chemical – pozn. red.), tam šli sedět vlastníci za to, že poškodili vlastní firmu vyvedením peněz. Takže mi vysvětlete, jestli čtyři procenta rozdílu v úvěru nejsou v neprospěch vlastní firmy. Je to optikou toho soudu trestný čin? Jestli je to tak, že jste si půjčil za šest procent sám od sebe, vyplatil jste sám sobě větší profit a vyhnul se dani z příjmů, a vaše firma si to ještě odečetla z daní, tak jste stát poškodil na dvou frontách.

Celý rozhovor si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo nebo na EchoPrime

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články