Co znamená ‚Babišův‘ verdikt? Dokumenty StB nejsou pravé

Nespolupráce s StB

Co znamená ‚Babišův‘ verdikt? Dokumenty StB nejsou pravéDOKUMENTY UVNITŘ
Andrej Babiš přichází na jednání soudu v lednu 2014. Dnešního stání se osobně nezúčastnil Foto: Repro: ČT
4
Domov
Tomáš Pergler
Sdílet:

Krajský soud v Bratislavě definitivně rozhodl v úterý o tom, že Andrej Babiš je ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti veden neprávem. Potvrdil tak dřívější rozhodnutí okresního soudu a zároveň de facto zpochybnil pravost dokumentů, které byly vedeny o Babišově spolupráci. O tyto dokumenty přitom Ústav paměti národa opírá tvrzení, že byl Babiš vědomým spolupracovníkem a agentem StB.

Babiš jakoukoli vědomou spolupráci se Státní bezpečností dlouhodobě popírá, očišťovací rozsudek si nevyslechl osobně. ÚPN své bádání opírá o archivní dokumenty, ze kterých jde mimo jiné vyčíst, že se v roce 1980 stal Babiš důvěrníkem StB, v roce 1982 se pak stal agentem. Všichni bývalý estébáci před soudem ale potvrdili Babišovu verzi a spolupráci s ním popřeli.

Odvolací soud rozsudkem vlastně zpochybnil věrohodnost těchto dobových dokumentů Státní bezpečnosti, které jsou k dohledání a svým charakterem odpovídají dobovým zápisům komunistů. Spolupracovník s krycím jménem Bureš a s registračním číslem 25085 je totiž zmiňován jako agent hned v několika různých spisech.

Například k článku přiložený tzv. agenturní záznam z prosince 1984, jehož originál lze vyhledat v českém Archivu bezpečnostních složek, uvádí Bureše jako pramen informací o údajném podplácení vedoucích zaměstnanců podniku zahraničního obchodu Petrimex rakouskou partnerskou společností Chemanol.

Bureš/Babiš podle dokumentu převyprávěl svému tehdejšímu řídícímu důstojníkovi Františku Hákačovi, co se dozvěděl od Alfreda Hickla, obchodního zástupce Chemanolu.

Hákač svědčil loni během přelíčení před bratislavským okresním soudem stejně jako další dva bývalí příslušníci v Babišův prospěch. Tvrdil, že si na žádnou takovou schůzku s agentem Burešem nepamatuje.

Ústav paměti národa přitom Babišovu vědomou spolupráci dokumentuje ve 229 bodech, soud je ale opačného názoru. „Z důkazů vyplynulo, že (Babiš) aktivně nepůsobil coby vědomý tajný spolupracovník (StB). Jeho evidence coby agenta je v rozporu se skutečným stavem,“ řekl v úterý předseda senátu krajského soudu v Bratislavě.

Čtěte také: AB a jeho ‚sourozenci‘: světáci z pézetek, děti své doby

StB vedla Babiše jako agenta neoprávněně, rozhodl soud

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články