V Evropě se bojíte nazvat teroristy muslimy, říká generál

Boj s islamisty

V Evropě se bojíte nazvat teroristy muslimy, říká generálROZHOVOR 1
Svět
Vladimír Ševela
Sdílet:

Ten problém je dnes příliš velkým soustem už i pro Ameriku, prohlásil na únorové přednášce v pražském institutu CEVRO generálmajor Jakov Amidror. Bývalý šéf výzkumného oddělení izraelské vojenské rozvědky, označovaný ve své zemi za jestřába, mluvil o dramatické situaci na Blízkém východě. Pokud jde o vývoj v arabském světě, není však absolutním pesimistou. „Například v Egyptě se odehrál zázrak – kontrarevoluce generálů,“ podotkl Amidror, který v rozhovoru pro Týdeník Echo kritizoval podle svého názoru opatrný evropský postup proti potenciálním teroristům.

Arabský svět, Blízký východ se nyní pro zbytek světa stal mnohem větším ohrožením, než jím byl dřív, třeba před deseti lety. Brutální radikálové z Islámského státu ovládají část Iráku, Sýrie i Libye a cvičí džihádisty, kteří do těchto oblastí směřují z Evropy, a zase je tam posílají zpátky. Jak tomu může Západ zabránit?

Je několik kroků, které by se měly podniknout. První se týká Turecka. Turecko je most z Evropy do oblastí kontrolovaných Islámským státem. Turecké úřady by měly věnovat větší pozornost těmto pohybům a měly by mít větší zájem je zastavit, nedovolit, aby tolik Evropanů směřovalo do oblastí ovládaných ISIS. To je klíč. Druhý krok se týká vás tady přímo v Evropě. Musíte se podívat problému přímo do očí a odpovědět si na otázku, kdo jsou potenciální teroristi. Všichni jsou muslimové. Ne všichni muslimové jsou teroristi, ale všichni ti teroristé byli muslimové. Musíte jasně definovat, kdo a kde jsou komunity, ze kterých by mohli přicházet teroristé, pak se s maximálním úsilím na tyto komunity zpravodajsky zaměřit.

Není to téměř princip kolektivní viny?

Vy v Evropě se zdráháte věci nazvat pravým jménem, protože podle zadání politické korektnosti nemůžete říct, že všichni teroristi jsou muslimové. Jenže je to pravda – a pravda má být vyslovována opravdu nahlas, protože to umožní zpravodajským službám zaměřit se na správný cíl. A třetím tématem je svobodný pohyb. Na jedné straně rozumím, proč je uvnitř Evropské unie potřeba, ale na druhé straně je problém, že někdo může vstoupit na evropskou půdu například v Portugalsku a bez obtíží a bez kontroly skončit třeba v Lotyšsku. Celý kontinent je mu otevřený.

Ale jak tomu zabránit?

To nevím. To je technický problém. Musíte vyřešit, jak dovolit lidem, aby se stále ještě mohli pohybovat svobodně, ale zároveň neztratit schopnost mít dohled na těmi, kteří sem přicházejí, a mít možnost sledovat, kde se pohybují a kam směřují.

V izraelských vodách byl vybudován plot vedoucí ze Středozemního moře do Rudého, ale je těžko představitelné, že by se něco takového vybudovalo v Evropě.

Nemluvím o plotu. Chápu, že nemůžete vystavět plot kolem Evropy. Ale skutečnost, že se někdo může svobodně pohybovat ze Středomoří až k hranicím Ruska, aniž by mohl být jedinkrát zastaven, volá po nějakém řešení. Vidíte přece, že teroristé se pohybují z jednoho místa na druhé, aniž by se museli obávat, že by mohli být zadrženi. Musíte zvážit cenu a náklady a rozhodnout se, co je pro vás důležitější.

Celý rozhovor s generálem Jakovem Amidrorem najdete v aktuálním čísle Týdeníku ECHO.

 

 

Týdeník Echo v papírové podobě si můžete koupit na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit