Budování Babišistánu se zvrhlo. Blíží se zenit?
100 % HLASů pro Andreje Babiše
Kdo ještě před časem věřil, že se z politické divize Agrofertu (známé jako ANO) stane normální politický, byť třeba autoritářský a populistický, spolek, a že mediální divize Agrofertu (produkující mimo jiné deníky Mladá Fronta Dnes a Lidové noviny) bude alespoň vytvářet zdání standardních novin, musí si přiznat, že byl naivní.
Dění kolem sletu ANO v chodovském Centru pohybové medicíny (financovaném Agrofertem) sebralo důvěřivcům jakékoliv iluze a dosáhlo rozměrů absurdního dramatu. Andrej Babiš byl zvolen předsedou kimirsenovskými 100 procenty hlasů. Když se moderátor volby, ministr životního prostředí a někdejší zaměstnanec Agrofertu Richard Brabec tázal, jestli se chce někdo z volitelů Andreje Babiše na něco zeptat, bylo ticho. Situace byla tak trapná, že Brabec delegáty znovu pobízel k dotazům. A zase bylo ticho. To stejné se opakovalo po nominační řeči Babišovy pravé ruky Jaroslava Faltýnka, který byl zvolen místopředsedou pouhými 81 procenty hlasů. Další Babišova pobočnice, komunistická špionka Radmila Kleslová se stala místopředsedkyní už s méně severokorejským skóre.
Andrej Babiš si zjevně v průběhu sněmu uvědomil, že tyjátr kolem kultu osobnosti zašel příliš daleko a začíná jeho spolek poškozovat. Delegáty, kteří po oznámení výsledků volby spustili frenetický aplaus, mírnil. „Skutečně až tolik netleskejte,” požádal je a rádoby v nadsázce řekl, že aspoň někdo se měl hlasování zdržet. „Jak říká Karel Gott: to jsem fakt nečekal,” žertoval v křeči na následné tiskové konferenci.
Hra na demokratické stranictví působila tak nevěrohodně, že může Babiše vážně poškodit. Za dramaturgii určitě padne v Agrofertu nějaká hlava. Kde byli při inscenování velkolepé podívané všichni Babišovi experti na politický marketing, kteří mu dosud pečlivě ladili image nemotorného strýce z Průhonic v roláku, který se jen a jen vlastní pílí stal druhým nejbohatším mužem Česka? Kde byla agentura PSB a Alexander Braun? Anna Matušková? Reklamní stratég Petr Topinka? Marek Prchal, vtipkující pod Babišovým jménem na Twitteru?
Andrej Babiš nedokázal potlačit ani puzení po neomezené moci. Oznámil, že je zastáncem většinového systému a rád by co nejdřív vládl bez koaličních partnerů. Do chvíle než se mu to podaří, si alespoň nasadí své stínové ministry na resorty, které mají ve vládě koaliční sociální demokraté a lidovci. Těm mezi tím z pódia vzkázal, že jsou podrazáci.
Slet měl předstřel, ukazující názorně, jak fungují Babišova média. Politolog Stanislav Balík uveřejnil v Lidových novinách k ANO kritický text. Na něj okamžitě reagoval Babiš. A další Balíkův text, dlouho předtím objednaný MF DNES, byl zastaven. Stanislavu Balíkovi slouží ke cti, že si tento příběh nenechal pro sebe a seznámil s manýry v mediální divizi Agrofertu voliče. Tím se liší od těch, kdo Babišova média tiše opouštějí, ale korektně mlčí, aby neměli problémy.
Čtěte také: MF DNES zrušila komentář politologovi, když naštval Babiše
Projevil se i synergický efekt mediálního kartelu Babiše s Danielem Křetínským. Jeho deník Blesk zveřejnil těsně před sletem servilní rozhovor s Radmilou Kleslovou, prezentující se jako chudák emocionální, opuštěná vdova. Když to čtete, poslali byste Babišově protřelé lobbistce charitativní dar.
Ne úplně všechno se ale daří v Agrofertu vyladit. Andrej Babiš z pódia na Chodově hlásal, jak chce vytvářet stát, který občany neobtěžuje. Jako ministr financí bohužel dělá pravý opak. A pokud dotčené firmy seberou odvahu a začnou vymáhat náhrady za neoprávněně zadržované vratky DPH, může to stát přijít na miliardu.
Hospodářské noviny v pátek upozornily, že stát od loňského ledna neoprávněně firmám zadržoval 13 miliard korun, protože je podezříval, že jsou podvodníci. To je ten Babišem stále vyhlašovaný boj proti karuselovým obchodům. Protože se ale v drtivé většině případů žádné podvody neprokázaly, stát nakonec peníze společnostem vrátil. Často ale až téměř po roce, což mnoha firmám působilo potíže. Dotčené podniky proto požadují odškodné – tedy aby jim stát vyplatil ze zablokovaných peněz úrok. A ten jim loni na podzim přiznal Nejvyšší správní soud. V přelomovém rozhodnutí řekl, že firmy mají nárok na „bolestné“ ve výši 14,05 procenta, protože stát jim peníze zadržoval neúměrně dlouho. Tento měsíc svůj verdikt zopakoval. V mnoha případech šlo o mezinárodní firmy.
To mimochodem ukazuje, že Babiš vybírá daně ještě podstatně hůř, než to v rozpočtu za loňský rok vypadalo. A protože se peníze teď musí vracet, je potřeba po lednu počítat s výpadky DPH i v dalších měsících.
Babišova náměstkyně pro daně Simona Hornochová, kterou si do úřadu přivedl jako „odbornici“ v Hospodářských novinách s překvapivou otevřeností popsala, jak se Babišem hnaní úředníci chovali zbrkle. „Tato akce podle mě nebyla šťastná a já bych ji v takovém rozsahu nespustila. Nastala předtím, než jsem přišla na ministerstvo, a nevím, kdo o ní rozhodl.“
Podle Hornochové se úředníci zaměřili především na společnosti, které se daňových podvodů nedopouštějí, byť to tak podle prvních signálů mohlo vypadat. „Ze své poradenské praxe vím, co to je většinou za firmy. Možná nemají vše po formální stránce správně, ale rozhodně to nejsou firmy založené na účelové transakce, byť to tak z dálky může vypadat,“ uvedla Hornochová. Problém se zadržováním DPH je podle ní větší i kvůli nedostatku v zákoně. Těžko říct, jak dlouho po této upřímnosti jako Babišova daňová náměstkyně přežije.
Andrej Babiš se minulý týden ve své MF DNES chlubil, že ve státním rozpočtu ušetřil „lepším řízením likvidity“ 300 miliónů korun. Pokud firmy vysoudí za zadržené daně miliardu, v konečném účtování Babiš stát o 700 milionů korun připraví.
Andrej Babiš zjevně nabyl z ústupného chování všech kolem včetně médií a koaličních partnerů dojem, že mu projde úplně všechno. Přestal dávat pozor a ovládat se. A začal dělat chyby, kterých je těžké si nevšimnout. Návrh na on-line sledování živnostníků už proti němu popudil velkou skupinu voličů. Proti jeho nápadům na ovládnutí justice už se postavili žalobci a soudci.
Doufejme, že i další elity dostojí své roli a tentokrát mimořádně neselžou. A postupně je budou následovat i další společenské vrstvy, které se Babišovými sliby o pořádku a pevné ruce nechaly, věřme, že jen dočasně, svést na scestí. Po událostech posledních dní už nikdo nemůže říct, že nevěděl, co je Andrej Babiš zač a oč mu jde.