Itálie, Německo a Francie chtějí omezit čínské akvizice v EU. Brusel zakročí

Čínské investice v EU

Itálie, Německo a Francie chtějí omezit čínské akvizice v EU. Brusel zakročíNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Tři klíčové evropské země tlačí na Evropskou unii (EU), aby hrála větší roli při ochraně nejvíce inovativních evropských společností před čínskými akvizicemi. Státy se totiž domnívají, že jsou politicky motivované. Uvedl to server Politico.

V dokumentu, který vydaly Německo, Itálie a Francie společně, státy navrhují, aby Evropská komise (EK) oddělila ty akvizice, v nichž se jedná o obchodní zájmy, od politických. To by následně mělo pomoci členským státům k případnému odmítání některých zahraničních akvizic.

Číňané například v loňském roce koupili evropského špičkového výrobce robotů, německou společnost Kuka. Z Evropské unie proto čím dál více zaznívají hlasy, že Číně nejde až tolik o byznys, jako spíše o získání nejnovějších technologií, což je politický cíl zmapovaný v programovém prohlášení „Made in China 2025“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle serveru Politico již v Bruselu pracují na nových pravidlech, která by členským zemím umožnila zabránit čínskému převzetí firem. Tyto plány by měl veřejně oznámit předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker 13. září.

Dokument, který byl poslán Junckerovi na začátku tohoto měsíce od tří členských států, uvádí, že členské státy by měly mít právo „zakazovat“ převzetí ve strategických sektorech.

„Spoléháme se na odborné znalosti Evropské komise, pokud jde o analýzu podmínek investic a zahraničních investic. Konečné rozhodnutí by mělo být ponecháno na členských státech, uvádí se v dokumentu.

Německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová také ve čtvrtek poslala Junckerovi dopis, ve kterém požádala, aby zvážil společný návrh ohledně zahraničních akvizit ve všech členských státech EU.

Čtěte také: Pětina nezaměstnaných v Británii jsou migranti, z EU i mimo unii

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články