Bakala krachuje. Přijde zestátnění OKD v předvolební kampani?

Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Agentura Standard & Poor's v pátek snížila rating těžařské společnosti New World Resources, majitele OKD zaměstnávajícího 14 tisíc lidí, do kategorie selektivní platební neschopnosti (selective default). Učinila tak poté, co NWR minulý měsíc zmeškala splátku úroků u svých nezajištěných dluhopisů. Třetinovým vlastníkem dolů je miliardář Zdeněk Bakala, který si z nich od chvíle, kdy si je pořídil, vytáhl před 60 miliard, a ještě samotné doly i hornické byty, jenž si se svým společníkem převedl do samostatné firmy, zadlužil dalšími 24 miliardami.

Potíže NWR trvají dlouho, ale teď už začíná jít do tuhého. Nesplacení úroků z dluhopisů je na kapitálovém trhu vážný hřích. Něco jiného je řízený bankrot, kdy se s věřiteli dokážete dohodnout, že část peněz nedostanou zpátky. A něco podstatně horšího je bez dohody nesplatit úrok z dluhopisů. To už je předzvěst bankrotu skutečného. O ten řízený se Zdeněk Bakala a další akcionáři dolů už několik týdnů snaží vyjednávat s věřiteli. Zatím neúspěšně. Akcie NWR spadly jen za poslední dva dny minulého týdne o 60 procent. Česká verze stojí už 2,20 za kus. Britská (NWR UK) 0.07 libry.

Není se moc čemu divit. Podmínky, které Zdeněk Bakala a spol. nabídli majitelům dluhopisů a menším akcionářům, jsou velmi nevýhodné. To čemu, se se oficiálně říká restrukturalizace dluhů, znamená fakticky nesplacení podstatné části toho, co si pánové z NWR půjčili. A navíc vyvlastnění ostatních akcionářů tím, že se emisí nových akcií jejich podíly podstatně naředí. Proto hodnota na burze tak prudce padá. NWR chce získat 118 milionů eur (3,2 miliardy korun) vydáním nových akcií.

O akutním bankrotu se rozhodne 29. srpna v Londýně, kde budou věřitelé hlasovat, jestli Bakalovu nabídku na vrácení jen zlomku toho, co mu půjčili, přijmou. Pro řízený bankrot je potřeba souhlas 75 procent všech věřitelů. Zatím jich není dost. Ani dohoda na řízeném bankrotu ale neznamená odvrácení skutečného krachu. Je to jen koupení si času.

Sobotkova vláda má na Ostravsku akutní sociální, hospodářský, společenský, ale i politický problém. Sociálnědemokratický ministr průmysl už přišel s nápadem, aby OKD koupil stát. Ministr financí Andrej Babiš začátkem července prohlásil, že se o tom dá za velmi nízkou cenu jednat. „Teoreticky je koupě OKD možná, pokud by to bylo ekonomicky výhodné a firma by byla oddlužená,“ podmínil vstup státu Babiš. OKD by pak podle něj prý určitě nekoupil stát, ale spíše polostátní ČEZ prostřednictvím dceřiné společnosti Severočeské doly. Zdůraznil přitom, že na oddlužení firmy o miliardy by museli přispět současní akcionáři v čele se Zdeňkem Bakalou.

Krach a státní převzetí OKD v předvolební kampani bude mít očekávatelné důsledky. Andrej Babiš dostane obrovskou příležitost blýsknout se znovu jako velký obchodní vyjednavač. A Bohuslav Sobotka si jistě znovu hlavně v médiích patřících ministrovi financí přečte, jak Bakalovi on jako ministr financí OKD prodával.

Sdílet:

Hlavní zprávy