Nejlepší učitelka světa dostala cenu za nenásilí. Její manžel byl terorista

ZAVRAŽDIL ŠEST IZRAELCŮ

Nejlepší učitelka světa dostala cenu za nenásilí. Její manžel byl teroristaNOVÉ
Palestinská učitelka Hanan Hrúbová. Foto: Reprofoto: YouTube.com/Palestine TV
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Palestinská učitelka Hanan Hrúbová před nedávnem dostala prestižní ocenění pro nejlepší učitele světa. Mimo jiné proto, že svěřené děti učí, aby neřešily spory násilím, ale dialogem. Jak ale upozorňuje agentura AP, manžel Hrúbové se v 80. letech podílel na teroristickém útoku, při němž zemřelo šest Izraelců.

Přestože učitelka Hrúbová zakládá svoji osobní i profesní filozofii na ohleduplnosti a vzájemném porozumění, její manžel Omar takový vždy nebyl. V roce 1980 se totiž zúčastnil teroristického útoku ve městě Hebron na Západním břehu Jordánu, při němž zemřelo 6 Izraelců a dalších 20 bylo zraněno. Omar podle agentury AP připravil pro útočníky výbušniny, za což si následně odseděl 10 let v izraelském vězení.

Jeho činy tak ostře kontrastují s tím, co hlásá učitelka Hrúbová. Ta totiž založila svoje vyučovací metody na nenásilí a důstojném přístupu k dětem, což jí ostatně dopomohlo k tomu, aby letos v březnu převzala prestižní cenu nadace Sunnyho Varkeye udělovanou nejlepším učitelům světa. S oceněním je spojena i částka 1 milion dolarů (zhruba 24 milionů korun), která bude vyplácena po částech následujících 10 let.

Když se veřejnost dozvěděla, že manžel Hrúbové byl v minulosti odsouzen za spoluúčast na teroristickém útoku, někteří lidé začali požadovat, aby o ocenění přišla. Například předseda izraelské advokátní kanceláře, která zastupuje oběti teroristických útoků ocenění Hrúbové označil za „výsměch lidem, které zavraždil její manžel“.

Nadace Sunnyho Varkeye, která cenu uděluje, však podle agentury AP opáčila, že hodnotí pouze skutky konkrétních jednotlivců a nikoliv jejich okolí. Nadace na svých stránkách uvádí, že postupy Hrúbové „vedly k poklesu násilného chování na školách, kde je jinak frekventované“.

Agentura AP rovněž zdůrazňuje, že manžel Hrúbové Omar od 80. let prošel určitým rozvojem – v současné době působí jako úředník Palestinské autonomie a prý prosazuje mírový přístup v řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Samotná učitelka Hrúbová, kolem níž se celý případ točí, se narodila a vyrostla v drsném prostředí uprchlického tábora na Západním břehu Jordánu. Prestižní ocenění nadace Sunnyho Varkeye v neděli 13. března. Při slavnostním ceremoniálu uvedla, že získané peníze chce investovat do vzdělání palestinských dětí.

Čtěte také: ‚Komenský v hidžábu.‘ Palestinka z táborů je nejlepší učitelkou světa

Exmanželka teroristy Bagdádího: Chci s dětmi bydlet v Evropě

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články