Jako u Orwella: vítejte v ruské továrně na propagandu

Trollové v Petrohradě

Jako u Orwella: vítejte v ruské továrně na propaganduNOVÉ
Palácové náměstí v Petrohradu Foto: Foto: cs.wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Měli jste za to, že všechny vášnivé proruské komentáře v internetových diskuzích skutečně pochází od skalních fanoušků Kremlu? Omyl. Mnoho takových příspěvků píší profesionální trollové, kteří za svou práci dostávají vysoké mzdy. Jeden z nich pro Rádio Svobodná Evropa (RFE) odhalil, jak taková práce v nejznámější ruské „továrně na trolling“ probíhá.

Na sociálních sítích a diskuzních fórech existují tisíce falešných účtů, které se z větší části zaměřují na ukrajinsko-ruský konflikt. Mnoho z nich spravuje petrohradské centrum Internetového výzkumu, kde v nepřetržitém provozu pracují stovky zaměstnanců na dvanáctihodinové směny. Platy za jejich propagandistické komentáře začínají na 40 000 rublech za měsíc (asi 17 500 Kč).

Právě zde byl zaměstnán ruský blogger Marat Burkhard. Dva měsíce pracoval v oddělení, které má za cíl zahlcovat internetová fóra u stránek ruských měst a obcí prokremelskými komentáři. Pro RFE popsal, jak taková práce probíhala a také proč po tak krátké době tohoto dobře ohodnoceného zaměstnání zanechal.

Práce v propagandě? Z čisté zvědavosti

Burkhard, který podle svých slov zastává prozápadní názory, se rozhodl pro práci u ruské propagandy z čistého avanturismu a zvědavosti. Takový typ práce totiž nikde jinde neexistuje, uvedl.

Získat toto zaměstnání nebylo nic jednoduchého. Uchazeči museli prokázat, že jsou schopni napsat jakýkoli text – neutrální i ideologicky zabarvený. Aby blogger práci získal, musel samozřejmě potlačit své skutečné názory.

Kdo se skrze toto síto dostal, musel splňovat ještě jednu podmínku, a tou byl počet komentářů za den. Za jednu směnu musel každý zaměstnance z jeho rezortu napsat 135 komentářů s minimálně 200 znaky. Odměnou jim pak byl na ruské poměry celkem vysoký plat 45 000 rublů měsíčně.

Hodný, zlý a sečtělý

Lidé v jeho oddělení v zásadě pracovali po třech. „Jeden z nás byl ten ‚darebák‘, který v diskuzi začal kritizovat ruské úřady. Mělo to vzbudit pocit věrohodnosti. Další dva se s ním začali v diskuzi přít,“ uvedl s tím, že jeden z nich by měl uvést věci do kontextu a další tyto proruské argumenty podpořit odkazem na jiný obsah, který se s nimi názorově shodoval.

Současně měli stanovena klíčová slova typu ruská armáda nebo ministr obrany, která museli do svých komentářů implementovat. Tyto termíny se nesměly ani skloňovat, což bylo podle Burkharda často velmi složité dodržet.

Janukovyč není Porošenko

Texty zaměstnanců procházejí podle Burkharda neustálou obsahovou kontrolou a za jakékoli pochybení mohou lidé ihned práci ztratit. Jednoho Burkhardova kolegu vyhodili přímo před jeho zraky. Také on sám se několikrát dostal do problémů, například když omylem použil karikaturu ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče. Spletl si ho totiž se současným prezidentem Petro Porošenkem.

Blogger se okamžitě dostal na kobereček před své vedení. „Nesmíte si dělat legraci z Janukovyče, Janukovyč je jeden z těch hodných týpků,“ vysvětluje Burkhard.

Podobná pochybení však nejsou nic neobvyklého, protože lidé, kteří komentáře tvoří, totiž o daném tématu často nevědí téměř vůbec nic. Celá uměle vyvolaná diskuze pak nabývá absurdní podoby a texty často ani nedávají smysl, dodává.

Represivní a necivilizovaná atmosféra

Lidé v Burkhardově oddělení pracovali na dvanáctihodinové směny, během kterých nesměli vycházet ven. „Všechna okna jsou zatemněna. Nikdo nesmí během směn vycházet ven na ulici. Mají tam skutečný strach z novinářů,“ uvedl.

Celková atmosféra na pracovišti je podle něj velmi striktní. Lidé napříč různými odděleními se mezi sebou téměř neznají. O práci v ostatních částech firmy proto velký přehled nemá, uvedl však, že lidé píšící anglicky se speciálně zaměřovali na zahlcování diskuzí u západních médií typu CNN, BBC nebo The New York Times.

„Přátelství se tu nepodporuje. Celkový systém je velmi represivní. Pokud se opozdíte jen o minutu, dostanete pokutu 500 rublů. Zaměstnanci jsou pod neustálým tlakem a za jakoukoli malou chybu můžete dostat pokutu. Jste neustále ve stresu, že vás vyhodí. Nepanuje tam moc civilizovaná atmosféra.“

Čtěte také: Ruská kniha Pravda o Ukrajině? Jen kremelská propaganda

V centru pracují podle bloggera různé typy lidí. Ať už skutečně zapálení jedinci, kteří si zde dlouho budovali svou pozici, tak i oportunisté, které zlákala vidina velkých peněz. Manažeři, kteří zde působí delší dobu a mají na starost právě kontrolu napsaných textů, inkasují měsíčně až 80 000 rublů.

Burkhard​ celou instituci přirovnal k ministerstvu pravdy ze slavného románu 1984 od George Orwella. „Pracujete v ministerstvu pravdy, které je vlastně ministerstvem lží, a každý věří tomu, že je to trochu pravda. Ano, je to v podstatě jako u Orwella.“

Čtěte také: Ruská propaganda sílí: NATO odstartovalo válečné hry

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články