Kauza v USA: muslimskou letušku vyhazují, odmítla nosit alkohol

Stěžuje si na diskriminaci

Kauza v USA: muslimskou letušku vyhazují, odmítla nosit alkoholNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Americkými médii rezonuje případ muslimské letušky, která si stěžuje na svérázný případ diskriminace. Její letecká společnost ji propouští kvůli tomu, že odmítala plnit část svých pracovních povinností –konkrétně roznášet pasažérům též alkoholické nápoje. Letuška to považovala za neslučitelné se svojí vírou a domáhá se toho, aby ji znovu zaměstnali. Americká média věnují případu zvýšenou pozornost i kvůli tomu, že zapadá do rozbíhající se kampaně před prezidentskými volbami. A podobná témata rezonují i v kampani.

Osobou v centru pozornosti je Američanka Charee Stanleyová. Letuška podala stížnost za diskriminaci ke Komisi pro rovné pracovní příležitosti poté, co jí letecká společnost ExpressJet poslala dopis s rozhodnutím o propouštění. Podle televize CNN jí v něm oznámila, že ruší výjimku, díky níž nemusela tato letuška alkoholické nápoje podávat, a posílá ji na neplacené volno.

Čtyřicetiletá letuška začala pro leteckou společnost ExpressJet pracovat před třemi lety. Po roce konvertovala k islámu a při studování zásad islámské víry došla k závěru, že kromě konzumace alkoholu by neměla alkoholické nápoje ani servírovat. Její nadřízený jí tehdy navrhl, ať se domluví se svými kolegyněmi, zda budou alkohol nosit místo ní. Stanleyová se s nimi domluvila a vše prý fungovalo bez problémů. Tedy po nějakou dobu.

Čtěte také: Pozdvižení v USA: muslimce v letadle nedali zavřenou colu

Na začátku srpna poslala jedna jejích kolegyň-letušek, stížnost vedení společnosti, kde uvedla, že Stanleyová neplní své povinnosti, když odmítá pasažérům nosit alkohol a musí to za ní dělat ostatní. Ve stížnost také uvedla, že muslimka u sebe nosí knihu napsanou ,,cizím písmem“ a nosí na hlavě šátek. Společnost pak muslimské letušce poslala zmíněný dopis.

Jejího případu se následně chopili aktivisté a případ zaujal i média. „,Tento případ ukazuje, že nikdo by neměl být nucený k tomu, aby si vybral mezi svou kariérou a náboženstvím. Je povinností zaměstnavatel poskytnout svým zaměstnanců takové prostředí, ve kterém mohou své náboženství bez obav praktikovat,“ řekla televizi CNN Lena Masriová z Rady pro americko-islámské vztahy (CAIR).

,,Poslali ji na neplacené volno s tím, že po 12 měsících by její pracovní poměr skončil. Požadujeme, aby ji společnost znovu plně zaměstnala a vyhověla jejím náboženským potřebám,“ dodala Masriová.

ExpressJet na její stížnost odpověděla pouze e-mailem, ve kterém mluvčí napsal, že společnost respektuje všechny hodnoty, které její zaměstnanci uznávají, že je zaměstnavatelem poskytujícím rovné příležitosti s dlouhou tradicí rozmanitosti na pracovišti a že se k případu Stanleyové nemůže vyjádřit – jelikož je formálně stále jejich zaměstnankyní.

Čtěte také: Čína zakázala muslimům slavit ramadán

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články