Čína varuje Hongkong: Jste pod naší plnou kontrolou

Čína varuje Hongkong: Jste pod naší plnou kontrolou 1
Svět
Sdílet:

Čína upozornila Hongkong, že není plně samostatný a musí počítat s kontrolou a dohledem Pekingu. Příslušný vládní dokument vydaný v úterý vyvolal demonstrace aktivistů v Hongkongu. Některé zahraniční společnosti v oblasti a místní obchodní magnáti přitom s počínáním protestujících nesouhlasí. Takzvanou bílou knihu zveřejnil Peking necelý týden poté, co se v Hongkongu konaly mohutné prodemokratické protesty připomínající 25. výročí masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men, uvedl deník The Daily Telegraph.

Kontroverzní bílá kniha tvrdí, že Čína má plnou jurisdikci nad bývalou britskou kolonií, která se pod správu Pekingu vrátila v roce 1997. Podle dokumentu má Peking pravomoc dohledu nad vysokým stupněm autonomie Hongkongu. Tuto formulaci si ale část Hongkongu vykládá jako varování určené prodemokratickým silám, které chtějí, aby se do roku 2017 zavedla přímá volba hlavního představitele oblasti. Místní iniciativa "Occupy Central" (Okupujte Central) vyzývá v následujících měsících k obsazení ulic čtvrti Central, která je finančním a obchodním centrem města, pokud nebude předložena reforma volebního systému. Předsedu výkonné rady oblasti v současnosti vybírá komise složená zejména ze zástupců elit nakloněných Pekingu.

Kanadské, indické, italské a bahrajnské obchodní skupiny vyzvaly v prohlášení zveřejněném v tisku protestující, aby si demonstraci a zablokování finanční čtvrti rozmysleli. Poprvé se tak zahraniční společnosti vložily do debaty o politickém osudu Hongkongu, napsala agentura AP.

Michael DeGolyer, univerzitní profesor a ředitel iniciativy Hong Kong Transition Project, soudí, že vládní bílá kniha má nejen odradit obyvatele od protestů, ale záměrem Číny je také vytvořit právní základ pro potlačení nepokojů v regionu ze strany Pekingu.

Obyvatelé Hongkongu mají mnohem více práv a svobod než jejich spoluobčané z pevninské Číny. Více než 100 tisíc lidí se v Hongkongu zúčastnilo protestů připomínajících 25. výročí krvavého zákroku čínské armády proti pokojné demonstraci na náměstí Tchien-an-men. V pevninské Číně naproti tomu před výročím zpřísnili bezpečnostní opatření a pozatýkali desítky disidentů.

Obavy ale vyvolává skutečnost, že většina hongkongských médií straní spíše Číně. "Většina novin a televizních stanic je dnes pročínská. Řídí je pročínsky orientovaní obchodníci," říká Andrew Shum, zástupce organizace Civil Human Rights Front.

Hongkong je zvláštní administrativní oblastí Číny, pod její správu přešel 1. července 1997 pod podmínkou, že jeho stávající hospodářský a společenský systém zůstane 50 let beze změny.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy