Budova u Národního muzea půjde k zemi, nahradí ji kanceláře

STAVBA V CENTRU

Budova u Národního muzea půjde k zemi, nahradí ji kancelářeAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Developerská skupina HB Reavis slovenského miliardáře Ivana Chrenka plánuje zbourat bývalé sídlo Středočeské energetické ve Vinohradské ulici v centru Prahy, kde je nyní klientské centrum Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Místo ní postaví moderní kanceláře. ČTK to zjistila z databáze EIA, kam záměr poslala dceřiná společnost skupiny, firma Phibell. Dva domy a pozemky mezi ulicemi Vinohradská, Římská a Rubešova developer získal loni od společnosti ČEZ.

Budovy postavené ve stylu brutalismu zařadila kurátorka architektury v Národní galerii Radomíra Sedláková mezi architektonicky významné objekty Prahy z let 1850 až 2000. Brutalismus jako styl uplatňovaný v 60. až 80. letech bývá v tuzemsku laicky spojován s tehdy vládnoucím režimem, stavělo se tak ale i na západě. Na své přijetí širší odbornou veřejností teprve čeká, zatím se polemizuje i o tom, zda si takové stavby zaslouží památkovou ochranu. Aktuálně třeba v případě karlovarského hotelu Thermal autorů manželů Machoninových.

Bývalý Centrální dispečink tranzitního plynovodu a dvě kancelářské budovy na Vinohradské ulici byly postaveny v letech 1970 až 1978, jejich autory jsou Václav Aulický, Jiří Eisenreich, Ivo Loos a Jindřich Malátek. Aulický je autorem hlavně technických staveb, mimo jiné žižkovské televizní věže, jejíž pověsti neprospělo především zvolené místo. Vysílačem se začal zabývat už v roce 1978, ale dokončen byl až v roce 1991. Vedle práce architekta od roku 2005 působí na Fakultě architektury ČVUT.

Až osm podlaží nad terénem

Developer podle dokumentace plánuje postavit administrativní budovu s šesti až osmi nadzemními podlažími a dvěma až třemi podzemními podlažími. „Stávající objekty v místě stavby budou demolovány,“ stojí v dokumentaci. Hrubá podlahová plocha nadzemní části má přesáhnout 26.000 metrů čtverečních, pod zemí bude 13.500 metrů čtverečních. Současných 70 parkovacích míst se v budoucnu rozroste na 220.

Kdy chce firma začít stavět, neuvedla. Magistrátní odbor ochrany prostředí nyní navíc rozhodl, že záměr může významně ovlivnit životní prostředí a veřejné zdraví. Investor proto musí zpracovat dokumentaci EIA posuzující vliv stavby na životní prostředí. Teprve poté může žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení.

Na konci prvního pololetí bylo v Praze celkem 3,13 milionu metrů čtverečních moderních kancelářských ploch, ve výstavbě je dalších 138.000 metrů čtverečních. Bez nájemce bylo 16,6 procenta, tedy 517.900 metrů čtverečních.

Mezinárodní developerská skupina HB Reavis původem ze Slovenska sídlí v Lucembursku a působí na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, České republice, Velké Británii a Turecku. Skupina byla založena v roce 1993. Spravuje aktiva v hodnotě 1,8 miliardy eur. Celková pronajímatelná plocha nemovitostí, které postavila, přesahuje 750.000 metrů čtverečních. Další jeden milion metrů čtverečních kanceláří buď staví, plánuje nebo pro ně získává stavební povolení. Zatím posledním projektem v Česku je administrativní budova Metronom Business Center nad stanicí metra Nové Butovice. 

Čtěte také: Zelená pro obří stavby? Právní klička stavařů se vrací oknem 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články