Válková sama proti všem. Nikoho nepřesvědčila
Válka v justici
Popíráte nezávislost státního zastupitelství. To je hlavní výtka, kterou mají státní zástupci k ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO) kvůli jejímu návrhu zákona o státním zastupitelství. Nejsou to ale pouze oni. Ve chvíli, kdy už měl být návrh odeslaný k připomínkám, ještě ministryně zdaleka nenašla společnou řeč ani s koaličními partnery z ČSSD a KDU-ČSL. Pro sociální demokraty je norma v aktuálním znění neprůchozí. Není tak vůbec jasné, kdy odejde na vládu a hlavně, co s ní posléze udělají poslanci.
Začalo to už listopadovou blamáží ve sněmovně. Když tu ministryně Válková před dvěma týdny poslancům a státním zástupcům představovala svůj nový návrh zákona o státním zastupitelství, ti ho na místě rozcupovali. Nezvykle ostře mluvil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, nit suchou na Válkové nenechali ani koaliční partneři z ČSSD. Ministryně se tehdy bránila, že se hlavně nesmí rozpoutat válka mezi ní a státními zástupci. Jenže právě to se děje. Boj a budoucí podobu státního zastupitelství se rozhořel naplno. To, co Válková předkládá jako posílení nezávislosti celé soustavy, vnímají ostatní jako pravý opak.
Začátkem prosince už měl být návrh vydiskutovaný, opravený a odeslaný do připomínkového řízení. Realita je ale úplně jiná. Speciální koaliční komise, která k předloze vznikla, se zatím kvůli časové vytíženosti svých členů ještě ani jednou nesešla v kompletním složení. Ministryně navíc nemá čas ani tento týden. Do doby, než měla podle původního plánu poslat návrh do vlády, přitom zbývá necelý měsíc. A nic nenaznačuje tomu, že by se blížila dohoda.
Dienstbier: Současná podoba je nepřijatelná
„Nějaká dílčí vyříkávání proběhla, ale bez zásadní shody se dá jen těžko dojít ke zdárnému výsledku. Musíme ten návrh změnit velmi podstatně, v této podobě je to pro nás absolutně nepřijatelné,“ řekl deníku ECHO24.cz ministr pro legislativu Jiří Dienstbier, který ve speciální komisi zastupuje sociální demokraty.
ČSSD má k zákonu řadu výtek. Vadí jí třeba relativně snadná možnost odvolání nejvyššího státního zástupce, bavit se chce ale i o způsobu zřízení protikorupčních speciálů, jejich postavení a financování. „Naprosto nepřijatelný je pro nás způsob výběrových řízení vedoucích státních zástupců,“ dodává Dienstbier.
Pikantní je, že i když si mají hodně co vysvětlovat, jsou to právě zástupci ČSSD a ANO, kteří se v komisi zatím vůbec nesešli.
„Druhá věc je, že zřejmě přijdou v Poslanecké sněmovně pokusy o to, aby se zákon změnil. S tím je třeba počítat,“ odhaduje Petr Jäger z KDU-ČSL.
„Jednání se zástupci ČSSD proběhne, i přes snahu ministerstva postupovat co nejrychleji, nejdříve po 8. prosinci,“ předesílá mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová. Kdy bude návrh konečně předložen vládě, tak podle ní závisí hlavně na rychlosti a výsledcích politických jednání.
Naopak první kolo jednání s Válkovou už za sebou mají lidovci. Také oni ale mají na Válkovou řadu připomínek. „Naše výtky jsme seřadili do tří okruhů, mluvit chceme třeba o samotném postavení státního zastupitelství, ale i o personálních kompetencích ministra spravedlnosti a o tom, jakou podobu by měly mít takzvané speciály. K uzavření diskuzí zatím nedošlo ani v jednom z témat. Vyčkáme, s čím přijde ČSSD,“ shrnuje dosavadní debatu náměstek ministryně Petr Jäger, který je v komisi za KDU-ČSL.
Ten podle svých slov nechce situaci nijak dramatizovat, věří ale, že se alespoň část problémů podaří vyřešit ještě před odesláním návrhu k připomínkám do resortů a později do vlády: „Druhá věc je, že zřejmě přijdou v Poslanecké sněmovně pokusy o to, aby se zákon změnil. S tím je třeba počítat.“
'Zákon zavádí mechanismy k potlačení nezávislosti'
Nebude to ale jen bitva v Poslanecké sněmovně a později v Senátu, která se o zákon povede. Velmi nespokojení zůstávají i ti, jichž se norma bezprostředně týká. Tedy státní zástupci. Proti Válkové se v listopadu ostře postavil šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten v souvislosti s návrhem mluvil o pokrytectví a o tom, že se soustava nesmí dostat do područí politiky.
Státním zástupcům vadí například to, že vznikne speciál na potírání korupce a závažné ekonomické kriminality, ale zároveň nezaniknou vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci. Celé soustavě tak hrozí dvoukolejnost. Problematická je ale i nová možnost vlády vidět orgánům činným v trestním řízení takzvaně až do kuchyně.
„Návrh zákona není pouhým odchýlením se od deklarovaného záměru ukotvit nezávislost státního zastupitelství, ale je jeho faktickým popřením. Je přitom bezvýznamné, kolikrát je v textu zákona zmíněna nezávislost výkonu funkce státního zástupce, když současně týž zákon zavádí mechanismy k potlačení této nezávislosti,“ napsala proto ministryni Unie státních zástupců.
Z dosavadních jednání je jasné, že pokud chce Válková uspět, čeká ji zásadní přepracování celého návrhu. Jinak ho začátkem příštího roku poslanci přepracují sami, nebo ho rovnou smetou ze stolu.
Čtěte také: Válková tvrdě narazila. A naštvala státního zástupce Zemana